Razmirice u vladajućoj koaliciji na nivou BiH zakočile su rad institucija, a najnovija žrtva političkih igara mogao bi da postane budžet za 2018.
Savet ministara BiH utvrdio je Nacrt zakona o budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza za sledeću godinu. Budžet za finansiranje institucija ostaje isti – 950 miliona KM, a prihodi za servisiranje spoljnog duga iznose 1.004.062.329. Nakon što Predsedništvo BiH utvrdi predlog, on ide na konačno usvajanje u parlament, a tu bi mogao da nastane problem zbog ponašanja SBB, ali i zbog krize koju je izazvala haška presuda Prliću i ostalima.
Poslanik SBB u Predstavničkom domu Fehim Škaljić kaže da partija još nije zauzela stav kako će glasati o budžetu kada on dođe na dnevni red, ali se iz njegovog ličnog stava da naslutiti da bi većina mogla da bude problematična.
– Generalno, BiH i entiteti već duži period budžete usvajaju mimo zakona, bez javne rasprave. Naš politički stav je da smo uvek uz građane. To znači prvo nacrt budžeta, javna rasprava, pa onda predlog za parlament. Ako nam budžet za 2018. bude ponuđen u nekoj drugoj proceduri, najverovatnije će SBB tražiti zakonsku proceduru. Smatramo da je to neophodno u vreme kada javnost i revizori kritikuju vlast za nekorektno trošenje sredstava – kaže Škaljić.
Partija Fahrudina Radončića već duži period ponaša se kao opozicija vlasti koju i sama čini, a okidač za promenu stava bilo je pogoršanje podnosa sa SDA. Radončić je lideru HDZ BiH Draganu Čoviću obećao da će njegovi kadrovi u vlasti BiH i Federacije podneti ostavku ako HDZ i SDA nađu zamenu za njih. U ostalim partijama ovakav stav smatraju „jeftinim trikom“ jer SBB zna da u ovom trenutku nema ko da ih razreši dužnosti, ali Škaljić tvrdi da se ne radi o tome.
– Ne želimo da naš izlazak iz vlasti ostavi BiH bez mogućnosti da servisira osnovne potrebe građana. Do toga nas je dovela nesposobnost političkih partnera da ispune zacrtane zadatke. Entitetska vlada je najavila stotine projekata, a Savet ministara evropski put BiH. Od toga nema ništa – zaključuje Škaljić.
S druge strane, ponašanje karova HDZ BiH eskaliralo je nakon presude Prliću i ostalima u Haškom tribunalu. Na insistiranje HDZ otkazana je sednica Predstavničkog doma, ali i Vlade FBiH.
Lider HDZ Dragan Čović na televiziji N1 je zapretio da će čak i „evropski put biti na čekanju sve dok se ne izbori za svakog časnog pripadnika HVO“. Izvori „EuroBlic“ tvrde da se ne radi o HVO, već o Čovićevom uslovu da bude usvojen izborni zakon koji je predložio i koji mu garantuje pobedu na izborima 2018. za hrvatskog člana Predsedništva BiH. Kako je „EuroBlic“ nedavno pisao, ako se to ne desi do proleća, Čović je spreman na blokade, pa čak i da se povuče iz institucija BiH.
Poslanik u Klubu SDA Šemsudin Mehmedović smatra da će se budžet opredeliti novu parlamentarnu većinu. Upitan ko bi tu većinu mogao da čini, Mehmedović kaže da to treba da kažu oni koji opstruišu i sebe smatraju opozicijom“.
– Mislim da će biti sporno usvajanje budžeta jer još nije došao u parlamentarnu proceduru. Međutim, većine će biti sa ili bez SDA. Svi koji ne budu podrška Savetu ministara treba da preuzmu odgovornost i da formiraju novu većinu i novi Savet ministara BiH. Neko mora da peuzme odgovornost za upravljanje – zaključuje Mehmedović.
Krišto: Interes je usvajanje
Na pitanje može li usvajanje budžeta biti upitno zbog političke krize nastale presudom Prliću i ostalima, ali i zbog problema u koaliciji uzrokovanih opozicionim delovanjem SBB, predsedavajuća Predstavničkog doma BiH Borjana Krišto nije želela direktno da odgovori. Kaže da predlog budžeta u ovom domu očekuje do 20. decembra i da je interes da on bude usvojen. Ukoliko budžet ne bude usvojen do kraja godine, BiH ide na privremeno finansiranje, a to znači da svi troškovi ostaju isti.
blic.rs