Republika Srpska nije pružila adekvatan otpor kada su se branili zastava, grb i himna.
Ovo u politički turbulentnoj sedmici, u kojoj je Ustavni sud BiH ponovo osporio jedan od simbola RS, priznaje i politička i intelektualna javnost RS. Naime, nakon što su se vlast i opozicija u RS ujedinili oko očuvanja 9. januara kao Dana Republike, postavlja se pitanje zašto su olako ispoštovali odluku Ustavnog suda BiH o ukidanju prvobitnih simbola RS – grba, zastave i himne.
Istina, tada nije postojao zakon o referendumu na osnovu kojeg bi se čuo i „glas naroda“, ali je evidentno da je RS u kratkom roku ispoštovala tu odluku Ustavnog suda BiH.
-Te simbole smo izgubili kada je SNSD bio politički najjači, a to je 2007. godina. Generalno gledajući, referendum o Danu RS pojedine političke stranke, prije svega vladajući, koriste zbog političke koristi vezano za lokalne izbore. Jer, kako drugačije objasniti da se tada nije reagovalo, a danas imamo ovakvu reakciju na odluku Ustavnog suda BiH – kaže lider PDP Branislav Borenović.
I lider radikala Milanko Mihajilica ističe da je odluka o grbu i himni u Narodnoj skupštini RS usvojena za vrijeme SNSD vlasti i da opozicija tada nije glasala za te izmjene zakona.
– Nakon što je doneseno desetine štetnih odluka od strane Ustavnog suda BiH, naknadnom pameću su se sjetili da bi trebalo pitati narod šta o tome misli. Građani i tada, i sada su, protiv mijenjanja grba i himne, ali eto, imamo vlast kakvu imamo i sada se nalazimo u vrlo složenoj političko-pravnoj, ali i bezbjednosnoj situaciji – smatra Mihajilica.
Tadašnji poslanik SNSD u NS RS i zastupnik RS u ustavnopravnom sporu pred Ustavnim sudom BiH Krstan Simić, međutim, kaže da je RS ispoštovala tu odluku u namjeri da postupa legalno i legitimno.
– Da li je mogla opstruisati i odugovlačiti – i nije, jer je Ustavni sud stavio van snage odredbe koje su regulisale tu materiju u RS. Kada je u pitanju Federacija BiH, tu dolazimo do zapleta, jer je pitanje da li entitet želi imati svoje simbole. Upravo su tada bili stavovi Sulejmana Tihića i njegovih pravnih zastupnika da entiteti i ne treba da imaju svoje simbole, već da to treba država. Federacija smatra da joj ne trebaju simboli i u skladu sa tim se i ponaša – kaže Simić.
Prelomni trenutak
Profesor na Fakultetu političkih nauka u Banjaluci Đorđe Vuković smatra da je odbrana 9. januara „posljednja tačka odbrane Dejtonskog sporazuma i RS“.
– Za grb i himnu su mogle da se nađu alternative, ali za Dan RS se ne može naći drugi dan njenog nastanka. Bošnjačka politika je do sada radila „upakovano“, pa je bilo teže to osporavati, ali tome je doprinijela i srpska razjedinjenost. Međutim, sada otvoreno vrijeđaju i jurišaju da dokrajče ovo što je preostalo. Sada je prelomni trenutak i ako se i 9. januar prepusti, nema više RS – smatra Vuković.
EuroBlic