Vrijednost ukupne imovine grada procijenjena je na 1,52 milijarde KM a do sada je u jedinstveni registar nekretnina uneseno oko 3.600 objekata. Među registrovanim su i 704 nekretnine čija je tržišna vrijednost 307,3 miliona KM.
Rečeno je to juče na prezentaciji projekta “Upravljanja gradskom imovinom” koja predviđa stvaranje jedinstvene elektronske baze podataka koja će na jednom mjestu objediniti sve informacije o imovini grada.
Zamjenik gradonačelnika Jasna Brkić, koja je ujedno i šef koordinacionog tima za realizaciju ovog projekata, rekla je da prema procjenama grad posjeduje više od 20.000 “jedinica imovine”.
– Ukoliko unos podataka bude nastavljen ovim intenzitetom najveći dio imovine grada će biti evidentiran do kraja iduće godine. Želimo imati jedinstven registar gradske imovine koji će nam omogućiti da donesemo odgovarajuće odluke odnosno da li neki objekat zadržati, iznajmiti ili prodati. Na osnovu toga ostvarene prihode, usmjerićemo na poboljšanje kvaliteta života građana – kazala je Brkićeva.
Član tima za unos podataka Goran Bundalo rekao je da će registracija objekata i nekretnina dati odgovore na nejasnoće kada je u pitanju pojedina imovina grada.
– Znaćemo koji je pravni status određene nekretnine, odnosno biće vidljivo da li postoji pravni spor pa ćemo na taj način znati koje mjere treba preduzeti da bi se zaštitila imovina grada – kazao je Bundalo.
Dodao je da se prilikom uspostavljanja baze podataka došlo do situacije da se utvrdi pojedinačna vrijednost nekretnina i objekata.
– Prilikom unosa podataka ustanovili smo da se za pojedine stanovi, poslovne prostore i garaže uopšte nije znala vrijednost. Isto tako pojedine nekretnine bile su registrovane u više Odjeljenja sa različitim podacima i u tim situacijama se moralo utvrđivati pravo stanje odnosno ko je nadležan za njih – pojasnio je Bundalo.
Projekat “Upravljanje gradskom imovinom”, zajednički sprovode grad i agencija za razvoj “EDA” iz Banjaluke. Finansira ga Američka agencije za međunarodni razvoj (USAID) i Švedska međunarodna agencije za razvoj i saradnju (SIDA).
Prezentaciji projekta prisustvovao je narodni poslanik i kandidat za gradonačelnika Igor Radojičić koji je istakao da se prvi put u istoriji, u Banjaluci uspostavlja jedinstven elektronski registar imovine.
– To je neophodno kako bi grad prvo imao evidenciju i na osnovu nje efikasno i domaćinski upravljao imovinom. Moraju biti riješeni brojni sporovi kojim se mora odrediti šta pripada gradu i šta su njegove nadležnosti – kazao je Radojičić.
Glas Srpske