Kosovska skupština usvojila zakon o vojsci, Srbi napustili sjednicu

Region

Kosovski parlament je nepsoredno nakon početka rasprave o tri vladina prijedloga zakona o transformaciji Kosovskih bezbjednosnih snaga u vojsku, sa 101 glasom “za” izglasao prvi zakonski akt, a očekuje se glasanje o druga dva.

Nakon što je prihvaćen prijedlog opozicije da to bude prva tačka današnjeg zasjedanja, poslanici Srpske lise napustili su sjednicu.

Prije nego je počela rasprava o tri predložena zakona o transformaciji KBS, šef poslaničkg kluba Srpske liste Igor Simić je rekao da se srpski poslanici kategorički suprotstavljaju formiranju vojske, nakon čega su oni napustili salu.

Simić je rekao da transformacija KBS u vojsku nije u interesu manjinskih zajednica.

Opozicija, koja, inače, bojkotuje sjednice parlamenta, danas prisustvuje sjednici.

Vladin prijedlog seta zakona ima za cilj da zaobiđe ustav, na čemu insistira međunarodna zajednica, i omogući transformaciju KBS bez saglasnosti Srba i drugih pripadnika manjinskih zajednica na Kosovu.

Ministar KBS Rustem Beriša je rekao da je prijedlog zakona o Ministarstvu odbrane sačinjen u skladu sa ustavnim normama.

– Izrada i postupak za Ministarstvo odbrane obavljeni su u skladu sa ustavnim normama. Ovaj nacrt zakona predviđa transformaciju ministarstva KBS. Ministarstvo odbrane vrši svoja ovlašćenja u skladu sa Ustavom. Ministarstvo odbrane biće sastavljeno od državnih službenika i vojnog osoblja – rekao je Beriša, prenio je portal Ljajmi.net.

Poslanik opozicionog Samoopredeljenja, Redžep Seljimi, je za skupštinskom govornicom rekao da taj pokret u suštini podržava predložena zakonska akta o transformaciji KBS.

Međutim, rekao je, bilo bi prikladno da skupština utvrdi i prijedlog o formiranju oružanih snaga Kosova.

Seljimi je dodao da je Samoopredjeljenje oduvijek podržavao tansformaciju i unapređenje KBS u vojsku.

Rekao je i da niko od poslanika ne treba da protvnik formiranju kosovske vojske.

Zakoni prva tačka dnevnog reda na zahtijev opozicije
Šef parlamentane grupe najuticajnijeg opozicionog Demokratskog saveza Kosova, Avdulah Hoti, je u raspravi o transformaciji KBS rekao da protiv toga mogu da budu samo oni koji su protiv NATO.

– Istorijski, Kosovo se u ratu samo branilo. Sada želimo da moderna vojska bude zajedno sa našim partnerima da se branimo – rekao je Hoti, koji smatra da se napori te stranke na formiranju vojske ne mogu znemariti, prenio je Ljajmi.

Inače, u raspravi o stavljanju pomenutih zakona na dnevni red kao prvu tačku, što je tražila opozicija, došlo je do manjeg verbalnog sukoba između premijera Ramuša Haradinaja i zamjenika predsjednika parlamenta Džavita Haljitija.

Nakon što u prvom glasanju taj predlog nije prošao, Haradinaj je Haljitiju dobacio “ponovi glasanje, ili si možda zaspao”, na šta mu je zamjenik predsjednika parlamenta odgovorio da gleda svoja posla.

– Nema potrebe da se pravi šou u radu parlamenta, ja nisam ničija krpa,a ni član vlade – rekao je Haljiti.

Inače, Sjednici prisustvuju poslanici najuticajnijeg opozicionog Demokratskog saveza Kosova i samo jedan poslanik iz redova Samoopredjeljenja, a riječ je o Glauku Konjufci, prenio je portal Zeri.

Dnevni red parlamenta sadrži preko 40 tačaka, pa je na samom početku šef poslaničke grupe DSK Avdulah Hoti tražio da se set vladinih zakona o transformaciji KBS, razmatra kao prva tačka današnje sjednice.

– Zahtijevamo da prvo stupe na snagu tri zakona o transformaciji vojske, a zatim ćemo raspravjati i o međunarodnim sporazumima -rekao je Hoti i dodao da je to uslov da opozicija učestvuje u radu pralamenta.

Poslanik vladajuće DPK Gaimete Musliu kritikovao opozicione stranke zbog toga što nisu učestvovale u glasanju o zakonu o memorijalnim kompleksima.

Jevtić: Treba da se čuje glas Srba

Na današnjoj raspravi o transformaciji Kosovskih bezbjednosnih snaga (KBS) u Vojsku Kosova u kosovskoj skupštini, važno je da se čuju politički stavovi predstavnika Srba na Kosmetu i postavi pitanje kako je moguće da, nešto što zalazi u interes nevećinske zajednice, nije ustavno pitanje, izjavio danas je potpredsjednik Srpske liste Dalibor Jevtić.

Jevtić poručuje da je riječ o inicijativi koja podriva budućnost dijaloga i napominje da pravne mogućnosti predstavnika Srba nisu velike u smislu da mogu da spriječe proces usvajanja zakona.

– Kada smo nekoliko puta govorili da treba da se usvoje zakoni važni za Zajednicu srpskih opština, onda su govorili da je to zalaženje u pitanje Ustava. Kako sada to nije slučaj – upitao je Jevtić.

Agencije

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *