Povodom Dan državnosti Srbije prijem u Beogradu, ceremonija na Oplencu

Region

Predsjednik Srbije Tomislav Nikolić organizovaće danas u Beogradu svečani prijem povodom Dana državnosti Srbije.

Prijemu će prisustvovati predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović i ministar rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Milenko Savanović.

Prijem će biti održan u 17.30 časova u zgradi predsjednika Srbije, saopštila je Pres-služba predsjednika Srbije.

Prethodno će Nikolić položiti vijenac na Spomenik neznanom junaku na Avali.

Nikolić će u zgradi predsjednika Srbije u 11.30 časova uručiti odlikovanja zaslužnim ličnostima.

U okviru obilježavanja Dana državnosti Srbije – Sretenja predsjednik Narodne skupštine Srbije Maja Gojković predvodiće danas u Crkvi Svetog Đorđa na Oplencu kod Topole državnu ceremoniju.

Početak ceremonije najavljen je za 13.00 časova, saopšteno je iz Narodne skupštine Srbije.

Ceremoniji će, osim Gojkovićeve, prisustvovati i ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Aleksandar Vulin, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović, te delegacije Ministarstva odbrane i Vojske Srbije.

U Srbiji će nizom svečanosti širom zemlje biti obelježen 15. februar – Dan državnosti kao znak sjećanja na početak Prvog srpskog ustanka 1804. godine u Orašcu, ali i na dan kada je 1835. godine u Kragujevcu donesen takozvani Sretenjski ustav. Taj dokument označio je početak savremene državnosti.

Dan državnosti Srbije slavi se na Sretenje kao znak sjećanja na 15. februar 1804. godine kad je u Orašcu počela borba za konačno oslobođenje od petovijekovnog ropstva pod Turcima.

Ubrzo poslije toga Srbi su ušli u otvoreni rat sa Turskom, čiju su vojsku nekoliko puta potukli. Najveće pobjede ustanici su izvojevali kod Ivankovca 1804. godine, na Mišaru i kod Deligrada 1805. godine.

Slom ustanka počeo je 1812. godine, pošto su Rusi morali da se povuku zbog Napoleonovog pohoda na Moskvu.

Potpisan je Bukureški mir kojim je bilo predviđeno da Srbija dobije autonomiju i da se Turci vrate u Beograd. Te uslove Srbi nisu htjeli da prihvate.

Poslije toga, turska vojska napala je oslobođenu teritoriju iz tri pravca. Otpor srpskih ustanika slomljen je padom Beograda 7. oktobra 1813. godine.

Iako ugušen, Prvi srpski ustanak utro je put za dalju borbu Srba za oslobođenje, koja je nastavljena dvije godine kasnije podizanjem Drugog srpskog ustanka u Takovu.

Na Sretenje, 1835. godine, knez Miloš Obrenović proglasio je prvi srpski ustav i jedan od prvih demokratskih ustava u Evropi.

Tvorac jednog od najliberalnijih evropskih ustava tog vremena je Dimitrije Davidović, učeni Srbin iz Austrije i knežev sekretar.

U njemu su bile izražene potrebe srpskog društva za emancipacijom, razbijanjem feudalnih ustanova i autokratske vladavine.

Ovaj datum je uzet kao početak stvaranja moderne srpske države i kao nacionalni praznik se slavi od 2001. godine.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *