Ivanić: Bosna i Hercegovina neće u NATO ni za 10 godina!

Politika

Srpski član predsjedništva BiH Mladen Ivanić ne vjeruje da će Bosna i Hercegovina uskoro ući u NATO, niti da će biti promjena Dejtonskog sporazuma.

Ivanić geopolitičke poruke i nagoveštaje da budući procesi u regionu idu u tom pravcu smatra političkim provokacijama određenih centara moći i lobistickih grupa.

– U BiH nema konsenzusa o ulasku u NATO. Ali, ima u Republici Srpskoj. Dok god je Srbija neutralna, srpski političari u BIH zastupaće taj stav i teško će se naći neki koji će glasati za ulazak u NATO…Sve dok Srbija nije u NATO, rekao je Ivanić.

On smatra da je besmislena ocjena Instituta IFIMES iz Ljubljane, koji posjetu Zorana Zaeva Sarajevu vidi kao zajednički ubrzani put BiH i Makedonija za ulazak u NATO i EU i kao svojevrsni signal Aleksandru Vučiću da se priključi i podrži Zajeva i Makedoniju.

– Bio sam prisutan na sastanku sa gospodinom Zajevim i nije bilo riječi o NATO. Govorili smo o našim međusobnim odnosima, o potrebi da se otvori direktna avionska linija Sarajevo – Skoplje, o potrebi da se poveća ekonomska razmena. O NATO, ne, jasan je Ivanić.

Misli i da je priča o članstvu BIH u NATO “generalno naduvana”.

– Rano je o tome govoriti. BiH još nije dobila ni aktivirani akcioni plan za članstvo – MAP, a Makedonija ga ima već, čini mi se 12 godina, a još uvijek nije član. Dakle o tome – kada će se, da li će se – odlučivaće generacije političara koje sada uopšte nisu prisutne, kaže Ivanić, ali naglašava da u BIH postoji saglasnost o potrebi reforme oružanih snaga.

Podsjeća da je njegov prethodnik, koji je bio iz Dodikove partije, potpisao zahtjev za aktiviranje MAP-a, ali je jedan od uslova za to bio i knjiženje vojne imovine u korist institucija BIH, sa čim se ne slažu u Republici Srpskoj.

– To je jedan potpuno apsurdan uslov koji je nastao kao rezultat unutrašnjopolitičke bitke, odnosno insistiranja Bošnjaka, a NATO ga je u takvim okolnostima stavio kao uslov, kaže Ivanić.

On precizira da u BiH postoji 57 takozvanih vojnih perspektivnih lokacija. Od toga su 19 u Republici Srpskoj koja se protivi da one budu uknjižene kao imovina BIH, pa će to, navodi, biti predmet odlučivanja na sudu.

– Zato mislim da priča o članstvu BiH u NATO nije realna bar jedno 10-12 godina, ocjenjuje i kaže da su mu zato smiješne “analize koje se izvlače iz konteksta posjete jednog premijera drugoj zemlji”, kaže Ivanić.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *