Branko Butulija, poslanik u Narodnoj skupštini RS, izjavio je da Vlada RS i Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite kao najodgovornije za oblast zdravstva već duže vrijeme se ponašaju kao guske u magli i bez jasne strategije za prevazilaženje katastrofalnog stanja u zdravstvu.
– Ministarstvo s vremena na vrijeme izbacuje ad hoc smišljena parcijalna rješenja koja se onda nadograđuju medijskim spinovima RTRS-a i ostalih režimskih medija i predstavljaju kao navodno rješenja krize u zdravstvu, rekao je Butulija na konferenciji za novinare u Trebinju.
Ovo stanje je dr Butulija potkrijepio činjenicama da Fond zdravstvenog osiguranja ima dug od 450 miliona, a zdravstvene ustanove duguju oko 700 miliona KM, što čini alarmantan dug zdravstva RS od 1,1 milijardu KM.
– Najveći dužnici su upravo Vlada RS i javna preduzeća. Oni kao takvi ruše sistem zdravstvenog, ali i penzionog osiguranja, dodao je Butulija.
On je kritikovao i koncept prelaska Domova zdravlja na trezorsko poslovanje koji je u potpunosti propao, podsjećajući da se aktuelni ministar Dragan Bogdanić najprije bavio po pravilu najmanjim Domovima zdravlja u nerazvijenim opštinama koje su nakon toga bile u još gorem stanju.
– Da li iko danas osim pilot projekta pominje trezorsko poslovanje Domova zdravlja, a stvarana je slika spasonosnog rješenja koje je trebalo da počne sa 1. januarom 2017. godine? – upitao je Butulija i podsjetio na “spasonosni” zaključak Vlade RS da ustanove moraju plaćati poreze i doprinose, “kao da to već nije regulisano zakonom i kao da je zaključak stariji od zakona”.
Butulija je dodao da je kao jedno od rješenja najavljivano centralizovanje nabavki i navodne silne uštede, koje nije dalo nikakav rezultat, jer se od prošlog mjeseca ni inzulin ne nabavlja centralizovano.
SDS rješenje vidi u dalekosežnim i korjenitim reformama da bi se ova spirala propadanja zdravstvenog sektora zaustavila.
– I ove reforme moraju hitno da se počnu provoditi, jer prijeti realna opasnost da se cijeli sistem zdravstva uruši. Treba početi od glave: reforme Ministrstva zdravlja, reforme Fonda zdravstvenog osiguranja, odnosno ustanova koje prikupljaju novac za zdravstvo, zatim regulisati tokove novca, reforme pružanja usluga i ukupna regulacija odnosa. Potreban je novi Zakon o zdravstvenoj zaštiti i preispitivanje svih dosadašnjih i aktuelnih ulaganja u zdravstvu. Predlažemo i novi način plaćanja zdravstvenih radnika koji bi se spriječio odlazak kvalitetnih medicinskih kadrova, konstatovao je dr Butulija.
Govoreći o aktuelnim dešavanjima u Opštoj bolnici u Zvorniku, dr Butulija je rekao da je SDS u Narodnoj skupštini RS postavila pitanje Vladi i nadležnom ministru na koje nije dobila odgovor: Zašto se ruši uspješan menadžment u bolnici Zvornik i smjenjuje direktor koji je imao pozitivno poslovanje?
– Mišljenje zaposlenih radnika i ljekara se ne poštuje i režim pokušava na silu da postavi novo rukovodstvo. Danas se to radi uz asistenciju policije, kao nedavno u šumskom gazdinstvu Vučevica u Čajniču. Ili nezakonitom upotrebom policije u Narodnoj skupštini RS. Ovakva politika Vlade RS je apsolutno nenarodna i SNSD mora da se upita u kom pravcu on vodi RS, zaključio je Butulija.
Istinito