Zamjenik direktora Agencije Dragan Serdar imovan za v.d direktora bez saglasnosti Slavice Injac, iako Statut striktno propisuje njenu saglasnost. Likvidacija Banke Srpske koju je potpisao Dragan Serdar u v.d mandatu nije validna, kao ni ostale odluke donesene od 1. aprila ove godine.
Samo dan nakon hapšenja Slavice Injac, u aprilu ove godine direktorsku poziciju u Agenciji za bankarstvo RS preuzeo je njen zamjenik Dragan Serdar. U vanrednim uslovima i na brzinu, izgleda da niko u Vladi RS nije pročitao Statut Agencije i to član 20. kojim su definisane nadležnosti direktora, odnosno pod kojim uslovima ,kada je direktor spriječen da obavlja svoje dužnosti, na njegovo mjesto dolazi zamjenik.
-Dragan Serdar, kao uslov, morao je imati ovlašćenje za obavljanje poslova iz domena direktora Agencije, ali potpisano od direktora Slavice Injac. Ona taj dokument nikada nije potpisala jer joj je nakon hapšenja određen kućni pritvor, pa je njegovo imenovanje nelagalno, kao i odluke koje su donesene u periodu njegovog v.d. mandata – tvrde u pismu koje su radnici Agencije za bankarstvo RS dostavili magazinu Faktor.
Bobar banka je likvidirana u mandatu Slavice Injac, ali je Banka Srpske likvidirana u vrijeme novlašćenog rukovođenja Agencijom za bankarstvo Dragana Serdara.
Po tvrdnji zaposlenih u Agenciji, iako imaju obavezu čuvanja poslovne i službene tajne, on je na tu funkciju došao po zadatku,trgovinom interesom, što je, kako navode u pismu, krivično djelo.
Prije dolaska na poziciju zamjenika direktora u Agenciji za bankarstvo, na koju je kako tvrde zaposleni u Agenciji, došao kao kadar DNS-a , Serdar je bio ključni kontrolor u Bobar, ali i Balkan investment banci, i član odbora za superviziju i korektivne mjere Agencije.
Jedan od glavnih kontrolora u Agenciji za bankarstvo je Ilija Božić, Serdarov kum, koji je prethodno radio u Balkan investment banci, u sektoru finansija i izvještavanja, što znači da je imao pristup svim transakcijama i podacima o stvarnom stanju u banci.
Radnici Agencije za bankarstvo tvrde i da je Serdar, zajedno sa ostalim kontrolorima u Agenciji, savjetovao Slavicu Injac da promijeni plan o kontroli Bobar banke u Bijeljini .To je vidljivo iz Zapisnika sa 227. sjednice Odbora za superviziju i korektivne mjere Agencije za bankarstvo RS, koja je održana 26. decembra 2011.godine. Po tim navodima umjesto planirane sveobuhvatne obimne kontrole naređena je ciljana kontrola kvaliteta aktive iz oktobra 2010. godine, kojom je izbegnuto davanje kompozitnog ranga četiri za Bobar banku .
To je, smatraju radnici Agencije, presudilo da su građani i institucije ostali bez likvidne imovine u Bobar banci, a za nagradu, Dragan Serdar postaje zamjenik direktora Agencije .
Slavica Injac je tajno osnovovala Odbor zasuperviziju i korektivne mjere Agencije za bankarstvo, jer ta odluka nikada nije prezentovana ostalim radnicima. Odbor su osim nje činili Dragan Serdar, direktor sektora kontrole Dragomir Dražić, koji je već napunio 66. godina, direktor sektora za privremenu upravu i likvidaciju Miodrag Berić, savjetnik direktora Željka Rakocija i ombudsman za zaštitu potrošača i klijenata finansijskih institucija, Vladimir Rudić.
Članovi Odbora za superviziju obavezni su na osnovu individualne procjene za svaku banku posebno da predlože blogovremene mjere ili kombinaciju mjera koje najbolje odgovaraju uočenim problemima i specifičnim okolnostima. Pored toga obavezni su da adekvatno i pravovremeno djeluju i izriču mjere dok se predlaganje strogosti korektivnih mjera zasniva na procjeni stanja banke i spremnosti na saradnju i sposobnost rukovodstva i organa upravljanja banke.
Iz Zapisnika sa sastanka Odbora je očigledno da je analiza poslovanja Balkan investment banke i Bobar banke, na osnovu dokumenata koje je pripremilo OFF-site odjeljenje kontrole, urađena površno, ili kao što navode radnici Agencije za bankarstvo u pismu, to učinjeno radi pribavljanja imovinske koristi zbog svjesnog neobavljanja zakonskog posla i trgovine interesom, što je za posljedicu imalo višemilionske štete građanima i institucijama u BiH.
-Krivicu za propast banaka pored Slavice Injac morali bi snositi i oni koji su je savjetovali – navodi se u pismu radnika Agencija za bankarstvo RS.
Tužilac Salihović o predmetu „Bobar banka“
Slučaj “Bobar banke” u završnoj je fazi i uskoro može očekivati podizanje optužnice.
“Šteta koja je prouzrokovana, a istražuje se u okviru ovog predmeta je više stotina miliona KM. Mislim da je taj predmet u nekoj završnoj fazi i vjerovatno da u neko skorije vrijeme možemo očekivati optužnicu.”
Faktor/Z.Šarenac