Zbog salmonele u Hrvatskoj pojačane kontrole hrane u Bijeljini

Društvo

Nakon utvrđenog prisustva salmonele u mesu u susjednoj Hrvatskoj, nadležni u Bijeljini su pojačali kontrolu hrane.

Iako su analize pokazale da su meso i mesne prerađevine kao i mliječni proizvodi ispravni, potrošači su oprezni kada je kvalitet hrane koju jedu u pitanju.

Građani Bijeljine posebnu pažnju posvećuju prilikom kupovine lako kvarljivih životnih namirnica.

– Kupujem meso od domaćih farmera. Ne vjerujem u to uvozno. Bilo je slučajeva da se meso zamrznuto čuva ko zna koliko, a pričalo se i da se prepravljaju rokovi trajanja – kaže Bijeljinac Zoran Nikić.

Za analizu ispravnosti namirnica ovogodišnji budžet gradske inspekcije je 2.500 maraka. Iako su ova sredstva skromna, hrana koju konzumiramo redovno se kontroliše, tvrdi vršilac dužnosti načelnika Odjeljenja za inspekcije grada Bijeljina Ognjen Đuka.

-Inspektori su stalno prisutni na terenu a nije bilo ni drastičnijih prijava od strane građana. Ipak, apelujemo da građani vode računa gde kupuju hranu. Nije isto kupiti meso u mesnici i na pijaci. Treba obratiti pažnju na deklaracije, jer ovlaštene laboratorije neće dozvoliti da se proizvodi koji su zaraženi bilo kakvom bakterijom nađu na tržištu. Insistiraćemo da se u budžetu za iduću godinu za kontrolu životnih namirnica povećaju budžetska sredstva – rekao je načelnik Đuka.

Prema podacima Inspektorata RS, za posljednjih šest mjeseci pregledano je 1.709 pošiljki iz uvoza i 2.765 pošiljki u unutrašnjem prometu mesa i proizvoda od mesa.

Zbog nedostataka u dokumentaciji, nepostojanju odgovorajućeg certifikata, nepravilnog deklarisanja i nepravilnog transporta, uvoz je zabranjen za 13 pošiljki mesa i proizvoda od mesa – precizirali su u Inspektoratu RS.

– Uvoz prati odgovarajuća dokumentacija koja uključuje i dokaze zemlje izvoznice i njihovih nadležnih organa, vrši se organoleptički pregled proizvoda te uzorkovanje za laboratorijske analize, a u skladu sa kriterijumima koji važe za pojedine vrste mesa. Kada je riječ o domaćoj proizvodnji svi objekti za klanje, preradu, promet mesa su pod stalnim nadzorom nadležnih veterinara i inspekcija – naglasila je portparol Inspektorata RS Dušanka Makivić.

Poseban nadzor

S obzirom da je salmonela u posljednje vrijeme u žiži interesovanja, kod nas je kontrola prisustva salmonele regulisana čak i posebnim programom nadzora kojim se jasno propisuje koliko često, u kojim količinama i koji broj uzoraka se uzima radi ispitivanja na prisustvo ove bakterije opasne po ljudsko zdravlje.

EuroBlic

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *