Kupci “Boske” moraju da vrate pola miliona maraka

Društvo

Kupci robne kuće “Boska” moraće da vrate pola miliona maraka koje je umjesto njih prije osam godina Vlada isplatila radnicima preko računa sindikata.

Presuda Okružnog privrednog suda u Banjaluci obavezuje članice konzorcijuma “Deltu” i “Zekstru” da dug vrate sa zateznim kamatama što znači da bi se u budžet Srpske moglo sliti skoro milion maraka. Iako su u konzorcijumu tvrdili da vlasnik Zekstre Dragan Đurić nije imao ovlašćenje da u njihovo ime preuzme obaveze, Vlada je na kraju dokazala svoje. Nakon nestanka ugovora o privatizaciji robne kuće i brojnih afera u kojima je država izvlačila deblji kraj, ministar trgovine je zadovoljan zbog prve pravne pobjede u slučaju Boska.

“Pomagajući radnicima Vlada ništa drugo nije htjela da učini u tom momentu nego da uradi ono solidarno i što je težnja svih nas u Vladi da budemo solidarni do kraja. Čekaćemo i konačnu presudu jer ovo je jedan korak i dokazalo se da smo bili u pravu”, rekao je Predrag Gluhaković, ministar turizma RS.

Tako ne misle u pravnom timu “Zekstra grupe” pa najavljuju žalbu. Advokat Predrag Baroš kaže da na ugovoru koji su Vlada i sindikat potpisali sa Draganom Đurićem nema pečata članica konzoricijuma. Zato je uvjeren da će oboriti presudu.

“Sud je smatrao da punomoć koja je izdata predstavniku konzorcijuma da zaključi ugovor o prodaji akcija takođe vrijedi i za ovaj drugi pravni posao. Međutim, to su dva u potpunosti odvojena pravna posla. Tako da po mom mišljenju kroz ovu sudsku presudu se prikriva loše postupanje, da kažem tako, nadležnog organa u ovom slučaju Ministarstva trgovine i turizma”, rekao je Baroš.

Dok vlasnici robne kuće negoduju, zadovoljstvo ne kriju u sindikatu trgovine i turizma. Goran Savanović, koji je učestovao u svim pregovorima, kaže da je Vlada Milorada Dodika tada pokazala kako treba da se zaštite radnici.

“Nisu se ogriješili ni o državu ni o zakon ni o Boga ni o koga.Učinili su dobar potez.

Ja pozivam Vladu da svim svojim potezima, ovakvim ili sličnim, pomogne radnicima koji se nalaze u bezizlaznim situacijama u nekim propalim firmama koje imaju nade za oživljavanje”, rekao je Goran Savanović, predsjednik Granskog sindikata trgovine, turizma, ugostiteljstva i uslužnih djelatnosti.

Sporni ugovor o isplati dugovanja radnicima potpisan je u julu 2009. godine, nakon što je konzorcijum privatizovao „Bosku“. Kako su računi robne kuće bili blokirani Vlada je odlučila da radnike isplati preko sindikata. Nakon što ni nakon dvije godine “Boska” taj novac nije vratila Vladi, uslijedila je tužba i sudski postupak koji tek sada dobija epilog.

Atv

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *