Uz parole “Uvozno voće jedemo, naše voćnjake krčimo”, “Hoćemo razvojne subvencije, a ne socijalne”, veliki broj poljoprivrednika iz svih dijelova Republike Srpske poslao je jasan apel vlastima za spas agrara koji je, kako su naglasili, pao na koljena.
Brojni mljekari, voćari, uzgajivači i drugi poljoprivredni proizvođači traktorima su iz Gradiške, Kozarske Dubice i Prijedora došli u Čatrnju na dionicu autoputa Gradiška – Banjaluka, gdje su im se pridružile kolege iz Semberije pristigle autobusima.
Jednoglasno su zatražili bolju zaštitu domaće proizvodnje, te upozorili da je krajnje vrijeme da bude nešto učinjeno kako nezavidni položaj u kojem se nalaze ne bi prerastao u potpuni krah proizvodnje.
Poljoprivrednici od Vlade RS zahtijevaju da agrarni budžet za ovu godinu bude povećan sa 60 na 97 miliona KM, ali i da Vlada bez odgađanja izmiri dugovanja za podsticaje za šest mjeseci prošle i dva mjeseca ove godine.
Predsjednik Saveza poljoprivrednih proizvođača RS Stojan Marinković istakao je da poljoprivrednici traže da im do 15. marta bude isplaćen dug za podsticaje iz prošle godine u iznosu od 41 milion KM, jer bez tog novca neće moći započeti proljećnu sjetvu. Podvukli su da subvencije moraju da budu usklađene sa onima koje imaju poljoprivrednici u FBiH.
Od Savjeta ministara BiH zatražili su uvođenje plavog dizela, te zaštitu domaće proizvodnje koja je posebno ranjiva od kada je ovog mjeseca na snagu stupio adaptirani Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju.
– Ako Vlada i Ministarstvo poljoprivrede u roku od 30 dana ne preduzmu konkretne mjere i ne ispune ove zahtjeve, mi ćemo zajedno sa poljoprivrednicima iz FBiH organizovati masovne proteste u cijeloj BiH – naglasio je Marinković dodavši da su protesti posljednja linija odbrane.
– Spremni smo na razgovore sa nadležnima ukoliko nas oni shvate ozbiljno i pozovu. Spremni smo na konstruktivne sastanke gdje ćemo doći do rješenja koja će biti prihvatljiva i nama i njima – istakao je Marinković.
Predsjednik Udruženja mljekara RS Vladimir Usorac rekao je da je ovo mirni skup, skup naroda koji je, kako kaže, organizovan zato što Vlada RS i Savjet ministara BiH ne uvažavaju zahtjeve poljoprivrednika.
– Između ostalog, tražimo donošenje novog pravilnika za isplatu podsticaja koji bi trebalo da bude identičan onom u FBiH, te isplatu dugovanja na ime podsticaja kako bismo mogli krenuti u proljećnu sjetvu – kazao je Usorac.
Predstavnici udruženja ratara i mljekara tražili su da Vlada, ako nije u stanju da ispuni svoje obaveze prema njima, podnese ostavku.
Ministarstvo
Vlada RS i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede odlučni su, kako kažu, da se sav dug po osnovu podsticaja za 2016. isplati u što kraćem roku i da se nastavi sa redovnim finansiranjem obaveza iz ove godine.
– Na sastanku premijerke Željke Cvijanović sa poljoprivrednicima dogovoreno je da se zaostali dug od nešto više od 30 miliona KM iz prošle godine isplati iz sredstava koja će RS dobiti po osnovu klirinškog duga Rusije prema BiH – rekli su u Ministarstvu i dodali da su poljoprivrednici prioritet u toj isplati i da im Vlada neće ostati dužna, kao što to nije bila ni ranijih godina.
Dio zahtjeva poljoprivrednika
– povećanje agrarnog budžeta na 97 miliona KM
– pravična raspodjela agrarnog budžeta
– ujednačavanje visine podsticaja sa podsticajima u FBiH
– isplata duga za podsticaje iz prošle godine
– zaštita domaće proizvodnje od nelojalne konkurencije
– oslobađanje od plaćanja PDV-a na sav repromaterijal
Glas Srpske