Policija Republike Srpske učiniće sve da njeni građani i njihova imovina budu bezbjedni. Borba protiv organizovanog kriminala je konstantna, a borba protiv terorizma i sprečavanje napada glavna aktivnost. Insistiraćemo na još oštrijoj borbi protiv organizovanog kriminala i nastojati ubrzati rješavanje slučajeva iz ranijih godina kao što su nerasvijetljena ubistva, razbojništva i druga krivična djela, kaže u intervjuu za “Glas Srpske” novoimenovani direktor Policije RS Darko Ćulum.
Šta će Vam biti prioritet u radu na poziciji direktora Policije RS?
ĆULUM: Prioriteti ostaju isti, a to su borba protiv organizovanog i svih vidova kriminala, zaštita života i imovine građana i borba protiv terorizma i prevencija terorističkih napada. Na visokoj ljestvici prioriteta biće i zaštita teritorijalnog integriteta i ustavnog poretka RS. Insistiraćemo na oštrijoj borbi protiv organizovanog kriminala i nastojati ubrzati rješavanje slučajeva iz ranijih godina kao što su nerasvijetljena ubistva, razbojništva i druga krivična djela. Namjera nam je da ostvarimo i bolju pokrivenost terena kroz veću pozorničko-patrolnu djelatnost, te da time i dodatno poboljšamo saradnju policije sa građanima.
Da li ste u dosadašnjem radu uočili slabe karike koje je neophodno poboljšati i stvari koje treba promijeniti u radu policije?
ĆULUM: Potrebno je poboljšati saradnju sa Republičkim i okružnim tužilaštvima iako ne mogu da kažem da je ona loša. Međutim, prostora za unapređenje ima i svi moramo učiniti više napora da krivična djela budu na vrijeme otkrivena i procesuirana. Neophodno je učiniti i više napora kako bi počinioci nerasvijetljenih slučajeva bili privedeni pravdi. Nerasvijetljeni slučajevi iz ranijeg perioda dosta opterećuju rad policije i nastojaćemo da ona što prije dobiju epilog.
Da li je Policija RS dovoljno opremljena i kadrovski popunjena i hoće li tu biti novina i promjena?
ĆULUM: Možemo se pohvaliti da Policija RS ima visokokvalitetan i profesionalan kadar, ali stalno radimo na obukama s ciljem poboljšanja naše spremnosti. Kada je riječ o uniformama, vozilima ili materijalno-tehničkim sredstvima, možemo biti zadovoljni. Volio bih da ima više novca za obnovu policijskih objekata kao što su policijske stanice, međutim, svjesni smo u kakvoj se socijalno-ekonomskoj situaciji nalazi društvo u Srpskoj. Zahvalni smo što imamo redovne plate i smatram da tako misli većina policajaca.
Kako ocjenjujete saradnju policijskih agencija na nivou BiH i FBiH i policija u regionu?
ĆULUM: Saradnja je na zadovoljavajućem nivou, ali uvijek može biti bolja. Insistiraćemo da razmjena informacija između policijskih agencija bude bolja i pravovremena. Najvažnije je da informacije o mogućim krivičnim djelima ili interesantnim pojedincima budu kvalitetne i da ih dobijemo na vrijeme. To je posebno bitno za sprečavanje terorizma. Samo informacija dobijena u pravom trenutku može da pomogne da bude spriječeno krivično djelo ili prekršaj. Ako informaciju dobijemo sa zakašnjenjem ili ako je uopštena i bez preciznih podataka, onda je teško spriječiti neki zločin.
Javnost uvijek ima zamjerki kada je riječ o rezultatima borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije?
ĆULUM: Borba protiv organizovanog kriminala je konstantna i sada imamo aktivnosti s ciljem sprečavanja takvih krivičnih djela, ali ne možemo da iznosimo detalje u javnost. Posljednjih godina smo, kada je u pitanju organizovani kriminal, umnogome smanjili broj takvih krivičnih djela i grupa koje se njime bave. Naravno, želimo da ti rezultati budu bolji pa s tim ciljem stalno sprovodimo istrage i prikupljamo informacije. Uvijek smo budni, neke naše aktivnosti se možda i ne vide, ali sve pratimo.
Šta ćete uraditi da biste spriječili kriminal u redovima policije kako se ne bi ponovili slučajevi poput banjalučkih inspektora i pljačke novca na autoputu za koju su optuženi pripadnici Specijalne policije?
ĆULUM: Nažalost, moramo priznati da je bilo pojedinaca i grupa koje jednostavno iskoče iz sistema. Toga uvijek može biti i teško je to predvidjeti. Međutim, spremni smo i odlučni da se borimo sa takvim pojavama i problemima. Radimo na tome da dodatno ojačamo rad Jedinice za profesionalne standarde i da naši rukovodni radnici mogu na vrijeme prepoznati pripadnike MUP-a RS za koje postoje osnovi sumnje da se bave nekim nelegalnim radnjama. U svakom slučaju, svi koji se ogriješe o zakon biće sankcionisani i vjerujem da je naša snaga u tome što smo slučajeve banjalučkih inspektora i pljačke novca od strane specijalaca sami otkrili i procesuirali u saradnji sa Specijalnim tužilaštvom RS.
Šta MUP RS preduzima kako bi odgovorio na pojačanu opasnost od terorizma?
ĆULUM: Borba protiv terorizma i sprečavanje napada je trenutno glavna aktivnost. U proteklom periodu formirana je Uprava za borbu protiv terorizma MUP-a RS, koja radi na otkrivanju i sprečavanju terorističkih aktivnosti. Mi smo u BiH već identifikovali određene grupe i pojedince koji bi mogli ugroziti bezbjednost građana. Njihove aktivnosti pratimo i oni su pod budnim okom policije. U stalnom smo kontaktu sa policijskim agencijama u BiH i regionu, ali i šire, jer terorizam predstavlja globalnu prijetnju. Apsolutna zaštita od terorizma ne postoji nigdje u svijetu, ali policija radi sve što je u njenoj moći da otkrije moguće počinioce terorističkih napada kako bi bili spriječeni u svom naumu. Područje RS i BiH, kada je u pitanju terorizam, nije toliko ugroženo kao neke zemlje u okruženju i Evropi. Ipak, mogućnost napada se ne može isključiti i daćemo sve od sebe da se to ne dogodi. Građani Republike Srpske treba normalno da rade, funkcionišu i žive, a mi smo tu da oni budu bezbjedni.
Kako komentarišete tvrdnje pojedinih bošnjačkih funkcionera da nemaju povjerenja u Policiju RS?
ĆULUM: To su politički stavovi koje najradije ne bih komentarisao. Policija jednako postupa prema svim građanima, bez obzira na njihovu vjersku pripadnost. Na kraju krajeva, ove godine imali smo svečano otvaranje Ferhat-pašine džamije u Banjaluci, nakon čega se i sam muftija banjalučki Kozlić zahvalio pripadnicima MUP-a RS na profesionalnom i korektnom odnosu.
Glas Srpske