Banjaluka: Elektronskim putem do gradskih dozvola

Društvo

U Gradskoj upravi danas su prezentovani rezultati projekta privlačenja investicija i unapređenja poslovnog okruženja na lokalnom nivou LIFE.

Na današnjoj prezentaciji, kojoj su prisustvovali gradonačelnik Igor Radojičić i britanski ambasador u BiH Edvard Ferguson, rečeno je će Grad Banja Luka, kroz smanjenje administrativnih taksi, na godišnjem nivou lokalnoj zajednici vratiti oko 600.000 KM, koje se mogu dalje reinvestirati u lokalni razvoj.

Gradonačelnik Igor Radojičić, rekao je da je LIFE jedan od prvih projekata koji je pokrenut po dolasku nove gradske administracije. On je naglasio da građani sada imaju pojednostavljene procedure sa smanjenim administrativnim taksama, ali i sa pojedinim ukinutim nametima.

– Uveden je elektronski registar procedura gdje svaki građanin može da vidi svaku proceduru i obrasce za različite dozvole. Takođe raspoloživ je i pregled subvencija koje Grad dodjeljuje, a najvažniju stvar očekujemo od 1. januara 2018. godine, a to je jednošalterski sistem izdavanja građevinskih dozvola. Sada je u toku potpisivanje sporazuma sa različitim javnim institucijama i ustanovama kako bi se od 1. januara građanin na jednom mjestu obratio za izdavanje građevinske dozvole, a onda bi ga Grad zastupao kod drugih ustanova u prikupljanju dokumenata koji su potrebni, a kojih je do sada bilo 23 – rekao je Radojičić.

Ambasador Ferguson je ocijenio da su rezultati projekta impresivni, te da je u radu sa stručnjacima iz IFC (Međunarodne finansijske korporacije) i Svjetske banke pregledano oko 180 procedura i da je više od 90% njih pojednostavljeno.

– Putem e-registra poboljšaćemo transparentnost ovog procesa, jer će preduzetnici imati bolji pristup procedurama i omogućiće im da što prije pokrenu svoj posao. Najveća zainteresovanost vlada za pojednostavljenje procedure dobijanja građevinske dozvole. Banja Luka je veliki grad i ima zaista dobre kompanije. Mi se nadamo da će te kompanije imati mogućnost da se razvijaju i da ćemo u budućnosti vidjeti sve više investotora koji ulažu u ovaj grad – istakao je Ferguson i zahvalio partnerima na realizaciji projekta – timu gradonačelnika Radojičića, stručnjacima iz IFC-a kao i lokalnim kompanijama koje su bile uključene u projekat.

Predstavnik IFC-a Tarik Šahović, izrazio je nadu da će ovaj projekat dovesti do bržeg i lakšeg kreiranja novih radnih mjesta u Banjoj Luci. On je dodao da je Grad Banja Luka u proteklom periodu privrednicima veoma olakšao proceduru pokretanja biznisa.
– Praktično za jedan dan, bez taksi i naknada, uz minimalnu dokumentaciju, mogu otvoriti svoj biznis. Grad je išao prema tome da se okrene proizvodnim djelatnostima, da se identifikuju lokacije za investitore, da se smanji renta za građevinsko zemljište i slično – rekao je Šahović.

Podsjećamo, ugovor o pristupanju Grada Banja Luka projektu LIFE, potpisan je 29. decembra prošle godine.

Elektronski registar

Na ovoj internet stranici, od danas je dostupan elektonski registar putem kojeg građani i privrednici, ali i svi oni koji žele da posluju u Banjoj Luci, brzo i lako, na jednom mjestu, mogu saznati kojem gradskom organu bi trebalo da podnesu željeni zahtjev, koju dokumentaciju treba da prilože, te koliko će postupak koštati i u kojem roku će biti riješen.

Takođe, Banja Luka od danas ima unaprijeđen sistem servisiranja investitora po principu „sve na jednom mjestu“, a jedan od najvažnijih alata informisanja investitora o potencijalnim prilikama je Investicioni profil Banje Luke koji sublimira sve informacije potrebne investitorima, uključujući konkretne lokacije, potencijale i konkurentske prednosti, te kakvu podršku lokalne zajednice investitor može da očekuje u procesu realizacije investicije. Investicioni profil je takođe ovjavljen na ovoj internet stranici.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *