Auto-mafija godišnje ukrade više od hiljadu vozila

Hronika

Policijske agencije u BiH godinama kubure s auto-mafijom. U većini balkanskih država vlasnici vozila nemaju skupu polisu osiguranja pa je krađa vozila za vlasnika u najvećem broju slučajeva tragedija.

Izlažući se najgorim rizicima, oni sami kreću u potragu, spremni da isplate otkup, prenosi Avaz.ba Obično vlasniku zazvoni telefon, a s druge strane glas kaže: “Ako hoćeš auto nazad, spremi pare.”

Moderni dekoderi

U BiH godišnje nestane više od hiljadu vozila, što je, u prosjeku, najmanje dva auta dnevno. Sa 150.000 registrovanih vozila i skoro 70.000 automobila u tranzitu, područje Sarajeva je švedski sto za domaće bande, među kojima su najpoznatije paljanska i sokolačka. Oni su povezani sa ekipama iz Srbije i Crne Gore, gdje uglavnom završavaju ukradena vozila.

Kradu automobile za koje imaju potrebnu opremu, odnosno dekodere, te aute koje će, jednostavno, prodati po nižoj cijeni ili, pak, rastaviti u dijelove. Radeći na razbijanju ovakvih grupa, u Sarajevu su provedene policijske akcije “Kamen”, “Kum” i “Trebević”.

No, nakon izvjesnog vremena provedenog u zatvorima, pojedini su se ponovo našli na slobodi, a stvorile su se i nove grupe. To je rezultiralo novim krađama automobila, i to onih skupocenih.

Unosan posao

Frapantna je činjenica da je osam milijardi evra godišnja zarada automafije u Evropi. Podaci Europola i Interpola navode na zaključak da se godišnje na tom području ukrade skoro 1.200.000 vozila.

Riječ je o jednom od najunosnijih poslova kriminalnih grupa, koje su dio međunarodnog lanca. Interpol trenutno traga za skoro 7,4 miliona vozila, a lani je na globalnom nivou pronađeno skoro 123.000 ukradenih auta.

Savjeti iz policije

1. Kada napuštate vozilo, pa bilo to i nakratko, ugasite motor, izvucite ključ iz kontakt-brave, zaključajte vozilo i ne ostavljajte dokumente.

2. Postavite dodatnu zaštitnu bravu za upravljač ili polugu za njegovu blokadu.

3. Ugradite alarmni uređaj i elektronsku blokadu motora (skriveni prekidač strujnog kruga).

4. Ugradite poluge za blokiranje mjenjača, papučice, kočnice i kvačila.

5. Zatvorite pomoćni krov i prozore.

6. Ne ostavljajte vozilo u zamračenom i pustom mjestu duže vrijeme bez nadzora.

7. U slučaju nestanka brave i uočenog oštećenja brave, obavijestite policiju, a nakon toga, promijenite bravu i vozilo premjestite na sigurnije mjesto.

8. Kad nadgledate svoje vozilo, pogledajte i susjedovo.

avaz.ba

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *