Ivanić: Bošnjački političari nespremni za normalizaciju odnosa sa Srbijom

Aktuelno

Bilo je očekivano da u slučaju referenduma o Danu Republike neće biti upotrebljena bonska ovlašćenja, kaže za „EuroBlic“ srpski član Predsjedništva BiH Mladen Ivanić.

Komentarišući zaključke Upravnog odbora Savjeta za sprovođenje mira (PIK), Ivanić je rekao da očekuje da će se pitanje u vezi sa referendumom „još držati aktivnim“.

– Očito je da je sada ponovo odluka na Ustavnom sudu BiH. Ako budu iole pametni, uzeće u razmatranje odluku NS RS, a time referendum neće biti sporan. To bi bilo najpametnije da urade – rekao je Ivanić.

Može li, ipak nova apelacija Bakira Izetbegovića Ustavnom sudu BiH spriječiti održavanje referenduma 25. septembra?

Kakvo god da bude rješenje Ustavnog suda, ne vjerujem da će imati implikacije po referendum. Implikacije mogu biti kasnije u provođenju odluka referenduma. Ali, ako budemo dovoljno mudri i za to se može naći adekvatan odgovor. Jedan od odgovora koji bih sugerisao jeste da kažemo da 9. januar više nije Dan Republike, već dan državnosti RS. Pa, kad za koju godinu neko kaže da je to neustavno, onda mi uvedemo dan samostalnosti RS, pa kad kaže neko da je i to neustavno, onda uvedemo dan srpskog jedinstva i tako u nedogled. Ono što se mora shvatiti jeste da je 9. januar za srpski narod u BiH značajan datum, da on neće od njega odustati i da nema potrebe provocirati sve ove sukobe. Onaj ko je ovo isprovocirao, a to je Bakir Izetbegović, mora živjeti sa posljedicama odluke koju je donio.

Šta ako Ustavni sud BiH ipak donese privremenu mjeru o obustavljanju referenduma?

U tom slučaju Narodna skupština RS će se naći pred dilemom hoće li poštovati svoju ili odluku Ustavnog suda BiH. Pretpostavljam da NS RS neće udariti na svoj suverenitet i dignitet i nerealno je očekivati da poslanici NS RS glasaju protiv odluke NS RS.

Koliko će obustavljanje istrage u vezi sa napadom na srpskog premijera Aleksandra Vučića vratiti BiH unazad u odnosima sa Srbijom?

Kada je u pitanju Srbija, ne znam šta su vlasti u Srbiji uradile da bi se to moglo tumačiti kao provokacija BiH. A BiH, odnosno bošnjački političari iz BiH, napravili su puno toga zadnjih godinu dana gdje su provocirali Srbiju i to od otkazivanja posjete Tomislava Nikolića zbog hapšenja Nasera Orića, koji je suđen za kriminal, a sada i za ratni zločin. Zatim, napad na Aleksandra Vučića za koji niko nije bio odgovoran. Apsolutno je nenormalno da premijer jedne zemlje bude napadnut kao gost, a da niko nije odgovarao ni disciplinski, ni moralno, ni politički, a kamoli krivično. To je samo znak osjećaja da ako neki Bošnjak napadne nekog Srbina u Srebrenici i ako je povod Srebrenica da se on ne smije procesuirati i da je njima sve dozvoljeno. Ta vrsta osjećaja da je bošnjačkom političaru dozvoljeno sve je najveći problem sa kojim se Bošnjaci sami suočavaju. Oni moraju shvatiti da je to vrijeme prošlo. Najveću štetu od ovoga neće imati Srbija, nego BiH, jer će nas svugdje u svijetu tumačiti kao krajnje neozbiljne. Zamislite da se to desilo u nekoj drugoj zemlji.

Može li to odgoditi i najavljenu posjetu BiH predsednika Srbije Tomislava Nikolića koja je bila najavljena za jesen?

Tu je sada uloga Bakira Izetbegovića kao predsjedavajućeg Predsjedništva da dogovara posjetu. Volio bih da do posjete dođe, ali veliko je pitanje da li sada uopšte postoje uslovi za to. Ponavljam, Srbija nije ništa uradila da do posjete ne dođe. Srbija je pretrpjela puno toga lošeg od BiH u posljednjih godinu dana. Posjeta bi bila korisna, ali ona mora imati sadržaj i mora podrazumjevati neku vrstu normalizacije odnosa. Jesu li bošnjački političari na to spremni – nisam siguran.

Kako će uvredljive izjave bivšeg hrvatskog premijera i lidera SDP Zorana Milanovića odraziti na odnose sa BiH?

Način na koji je nastupio Zoran Milanović je nekulturno i tipični je primjer kada neko bez osnova nastupa arogantno. To više upućuje u nedostatak sigurnosti u sebe, jer pravi hrvatski političar bi govorio o problemima Hrvatske, a ne bi sebi autoritet tražio u napadima na Srbe ili bilo koga drugog. Ali, očigledno nemamo prave političare, a posebno to nije gospodin Milanović.

Nema saradnje sa SNSD

Postoje medijske sprekulacije o mogućoj saradnji PDP, čiji ste počasni predsjednik, sa SNSD. Da li je to realno?

Nije. Za to nema nikakvog razloga. Ti razni analitičari koji tu vrstu stavova šire, niti poznaju PDP niti mene. Rekao sam na početku mandata da ću sarađivati sa predsjednikom Republike, kada god to bude interes RS.

EuroBlic

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *