Vojnici napuštaju službu zbog loših uslova

Društvo

U Oružanim snagama Bosne i Hercegovine u prošloj 2015. i za sedam mjeseci 2016. godine sporazumni raskid ugovora zatražila su 292 vojnika po raznim osnovama.

Prema riječima vojnika koji su napustili službu u prethodnoj godini, primanja su im smanjena na minimum, a često su na teren išli s opasnim materijama, piše Klix.

Nakon napuštanja vojne službe u Oružanim snagama BiH, mladi se najčešće odlučuju otići u inozemstvo te tamo potražiti bolju priliku za rad, a među njima je najviše pripadnika hrvatskog naroda. Navedeni slabiji uslovi za rad se odnose na vojnike, dok oficiri i podoficiri imaju bolji tretman, a dobijaju i dnevnice za rad.

“Nadređeni su nas slali na rad s opasnim materijama. U posljednje vrijeme nismo dobijali dnevnice, a prilikom odlaska na stražu nije nam bio osiguran prijevoz, kao ni topli obrok. Podoficiri i oficiri iz Sarajeva koji, naprimjer, rade u Banjoj Luci imaju odvojen život, a vojnik ne. Stanarina vojnika iznosi 150 KM, podoficira 250 KM, a oficira 300 KM. Imali smo i najmanji topli obrok od svih državnih službenika koji iznosi 6 KM”, kazali su za Klix.ba vojnici koji nisu dio OSBiH od januara ove godine.

Navode također kako je određena oprema koju su koristili tokom rada u službi zastarjela, kao i to da su motorna vozila stara, a više 30 posto ih nije operativno.

U toku 2015. godine, prema raznim osnovama, služba u OSBiH je prestala za 285 osoba. Od ovog broja za 139 osoba profesionalna vojna služba je prestala na osnovu ličnog zahtjeva. U ovom dijelu 2016. godine, od 217 osoba koje su otpuštene iz OSBiH, za njih 153 profesionalna vojna služba je prestala na osnovu ličnog zahtjeva.

Iz OSBiH navode da kao razloge za podnošenje ličnog zahtjeva za prestanak profesionalne vojne službe vojnici najčešće navode: odlazak u inozemstvo (radi pronalaska posla ili spajanja s porodicom), zaposlenja u civilnim strukturama ili počinjanja privatnog biznisa.

“Lični zahtjevi za prestanak profesionalne vojne službe su ravnomjerno zastupljeni u svim jedinicama. Ministarstvo odbrane BiH vrši plansku popunu jedinica, do odobrenog brojnog stanja. U odnosu na odobreno brojno stanje Ministarstvo odbrane trenutno ima potrebu za prijemom određenog broja profesionalnih vojnih osoba”, navode iz OSBiH.

U Oružanim snagama BiH plate se obračunavaju po koeficijentima u rasponu od 1,12 do 8. Vojnici imaju najmanja primanja, do 700 KM, a kada su na straži ne dobivaju naknade. U slučaju prirodnih nesreća, kada 24 sata pomažu civilnoj zaštiti, također ne dobijaju naknadu.

Jedan od ključnih problema, ističu vojnici s kojima smo razgovarali, jeste i činjenica da samo dobijanje podoficirskog ili oficirskog čina osigurava ostanak u OS BiH nakon 35. godine.

“Jednostavno, ljudi dođu u 30 godinu i jasno im je da neće dobiti čin jer je vrlo mali broj onih koji ga dobiju. Vojnici tada traže neke druge opcije i napuštaju OS BiH”, kaže jedan od vojnika sa kojima smo razgovarali a koji će do kraja godine podnijeti zahtjev za sporazumni raskid ugovora iako ima tek 28 godina.

Uprkos odlasku vojnika iz OSBiH, zanimanje za vojsku i dalje je veliko. Na svaki se konkurs prijavi više od tri i po hiljade kandidata.

Klix

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *