Njujork postao svjetski finansijski centar

Svijet

Njujork je pretekao London kao najatraktivniji finansijski centar svijeta, pošto je odluka Britanije da napusti EU podstakla banke na izmještanje poslovanje iz prestonice Ujedinjenog Kraljevstva kako bi sačuvale pristup jedinstvenom evropskom tržištu, pokazuje jedno istraživanje objavljeno danas.

Njujork je zauzeo prvo mjesto, a prate ga London, Hong Kong i Singapur po Z/Jen indeksu globalnih finansijskih centara, koji rangira 100 finansijskih centara na bazi činilaca kao što su infrastruktura i pristup kvalitetnom profesionalnom kadru, prenosi agencija Rojters.

Skor Londona na ovoj rang listi je opao za osam poena u odnosu na prije šest mjeseci, što je najveći pad zabilježen među vodećim rivalima.

Autori ovog istraživanja kažu da je taj pad odraz neizvjesnost vezane za Bregzit.

-Sve smo bliže i bliže danu izlaska (Britanije iz EU), a još uvijek ne znamo da li će London moći da trguje sa drugim evropskim finansijskim centrima – rekao je Mark Rejndl, koautor indeksa Z/Jen, za Rojters.

-Strah od gubljenja poslova u korist drugih centara pogurao je blagi pad i ljudi su zabrinuti u pogledu konkurentnosti Londona – dodao je.
Britanska agencija navodi da Bregzit predstavlja najveći izazov za finansijsku industriju grada Londona od finansijske krize 2007-2009., jer bi mogao da rezultira time da banke i osiguravači izgube pristup tržištu EU, najvećem svjetskom trgovinskom bloku.

Otkako je Britanija prije više od dvije godine glasala za izlazak iz EU, neke od najjačih svjetskih finansijskih kompanija u Londonu počele su da sele osoblje u Evropsku uniju kako bi sačuvale postojeće prekogranične trgovinske tokove i poslije 2019.

Očekuje se da će oko 5.000 radnih mjesta biti premješteno iz Londona ili otvoreno u EU do marta sljedeće godine, kada je rok za izlazak Britanije iz Unije, prema jednoj studiji koju je Rojters objavio u martu ove godine.

Šef finansijskog okruga Grada Londona predvidio je u julu da će zbog Bregzita “otići” od 3.500 do 12.000 radnih mjesta iz finansijskog sektora.

Prošle godine je zabilježeno povećanje broja banaka koje su objavile da planiraju osnivanje novih podružnica u EU nakon Bregzita. Većina vodećih američkih, britanskih i japanskih banaka najavila je uspostavljanje poslovanja u Frankfurtu, Parizu ili Dablinu.

Što se tiče rang liste globalnih finansijskih centara, drugi evropski centri su zabilježili napredak. Tako je Cirih skočio na deveto mjesto sa 16. pozicije na kojoj je bio prije pola godine. Frankfurt je takođe napredovao sa 20-og na 10. mjesto, a Amsterdam se popeo sa ranije 50. pozicije na 35. mjesto.

Agencije

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *