Poslednji izvestaj Svetske banke govori o pozitivnom privrednom rastu Srbije u 2016. godini, uz ocenu da je ekonomska aktivnost zemlje ubrzana podstaknuta investicijama i izvozom, što je poboljšalo ranija očekivanja Svetske banke u pogledu privrednog rasta Srbije u 2016.
“Imamo vrlo dobru poruku za Srbiju. Zemlja se nalazi na dobrom putu privrednog rasta. Očekuje se da taj rast bude 2,5 procenata do kraja 2016. godine. Ono što je vrlo važno jeste da je ovaj rast sveobuhvatan, zasnovan na oživljavanju investicija, privatne i jave potrošnje, a raste i izvoz. Za nas ove vesti su vrlo dobre”, izjavila je menadžerka Odeljenja za makroekonomsku i fiskalnu politiku Galina Vinselete za Tanjug.
Jesenji izveštaj Svetske banke, koji je danas predstavljen u Briselu, ali i u balkanskim zemljama koje su pokrivene analizama, ukazuje na činjenicu da je fiskalni deficit Srbije smanjen na 2,5 procenata bruto društvenog proizvoda uz očekivanje daljeg pada.
Uprkos dugom periodu formiranja Vlade u Beogradu posle aprilskih izbora Svetska banka naglašava da su u Srbiji nastavljeni napori na sprovodenju ključcnih strukturnih reformi, kao što su reforme železnice i elektroprivreda.
Nastavak napretka u reformama, posebno u okviru optimizacije javne uprave, biće od ključnog značaja za održavanje pozitivnog ekonomskog i fiskalnog učinka u srednjeročnom periodu, što će se odraziti i na otvarnje novih radnih mesta i smanjenje siromaštva, ocenjuju u Svetskoj banci.
Pojačana ekonomska aktivnost dovela je i do poboljšanja na tržištu rada u Srbiji, pri čemu je nezaposlenost sa prosečnih 17.7 procenata iz 2015. godine pala na 15.2 procenta u drugom kvartalu 2016.godine.
I nezaposlenost među mladima je smanjena i to sa 42.4 procenta iz prethodne na 36.1 procenat ove godine. Istovremeno, realne plate su, posle tri godine uzastopnog pada, u prvoj polovini 2016. godine porasle za 3.3 procenat u odnosu na isti period prošle godine.
Inflacija nastavlja da bude ispod donje projektovane granice usled niskih cena energije i hrane.
Stručnjaci Svetske banke navode da je u prvih 7 meseci 2016. godine budžet Srbije bio ”gotovo izbalansiran” što se vidi kao posledica pre svega veće naplate PDV i akciza. Javni dug se za isti period smanjio za 420 milona evra i sada iznosi 74.9 procenata bruto društvenog proizvoda.
U narednom srednjeročnom periodu, Svetska banka predviđa veću stopu privrednog rasta za Srbiju od oko 3.5 procenata, što bi trebalo da bude zasnovano na većem izvozu, poboljšanim investicijama i većoj potrošnji.
U pitanju je deseti redovni Ekonomski izveštaj za zemlje Jugoistočne Evrope. Ovaj izveštaj se objavljuje dva puta godišnje, a sadrži poslednja dešavanja, ključne trendove i politike u oblasti ekonomskog razvoja Albanije, BiH, Kosova, Makedonije, Crne Gore i Srbije, kao i kratkoročna ekonomska predvidanja za region Zapadnog Balkana.
Ovogodošnji jesenji Ekonomski izveštaj nosi naziv ”Otporan privredni rast usred rastucih rizika”, a satavili su ga ekonomski strucnjaci Svetske banke koji rade u zemljama Zapadnog Balkana.
Javne nabavke koče projekte
Veoma je važno reformisati javne nabavke u Srbiji, izjavio je danas šef Kancelarije Svetske banke u Srbiji Toni Verheijen, a direktor EBRD za Srbiju Daniel Berg ocenjuje da javne nabavke umeju i po više godina da zakoče projekte u našoj zemlji. “Ja sam bankar, a ne stručnjak za javne nabavke, ali znam da kada imamo neki projekat moramo puno toga da uradimo i desi se da sve završimo i da se na kraju zaglavi upravo zbog loše javne nabavke. To je možda i najvažniji deo”, kazao je Berg.
Mondo