U sve većem broju država EU pobjeđuju takozvani populisti, evroskeptici, političari koji nude brza rješenja, protive se migrantima i imaju antibriselsku retoriku.
Na posljednjim izborima svaki drugi Italijan glasao je za populističke stranke.
U Grčkoj je na vlasti koalicija radikalnih ljevičara i desničara. U Mađarskoj vladaju konzervativni populisti. U Austriji su na vlasti desničarski populisti, navodi “Dojče vele”.
Alternativa za NJemačku je najveća opoziciona snaga u njemačkom Bundestagu. Takođe, u Velikoj Britaniji se jedan nacionalistički antipokret izborio za “Bregzit” i napuštanje EU.
Evropski birači žele alternativu. Ta želja se hrani dubokim nezadovoljstvom zbog loše efikasnosti dosadašnjeg sistema.
Desničarski pobjednik na izborima Mateo Salvini je dan poslije izbora rekao da je populizam za njega počasna titula, jer je, kako kaže, on tu zbog naroda i želi čuti njegov glas – voks populi.
Sve više birača u Evropi nema problem sa negativnim osobinama, neispunjenim obećanjima i sirovom propagandom, koje etablirani obično pripisuju populistima.
Oni žele jednostavna rješenja za kompleksne probleme. A ako ih ne bude – krivi su drugi. Mnogi populisti, od Velike Britanije do Italije, ugledali su se u tome na predvodnika svih populista – predsjednika SAD Donalda Trampa.
Nije slučajno što je bivši Trampov savjetnik Stiv Benion dan pred izbore osvanuo u Rimu i podržao Salvinija.
Populizam u Evropi nije samo desničarski fenomen. U Evropskom parlamentu se nalazi i uspješna stranka “Pokret pet zvezdica” iz Italije, i to u istoj poslaničkoj grupi sa nacionalističkim borcima za “Bregzit” britanske stranke za nezavisnost.
Radikalna ljevičarska Siriza iz Grčke ima svoje mjesto u poslaničkoj grupi ljevičara.
Veliki broj tih stranaka je protiv EU. “Italijani prije svega”, bio je preizborni slogan Salvinija, posuđen od Donalda Trampa, čija je parola “Prvo Amerika”.
Ako svi počnu vikati “…prije svega”, onda će osjećaj zajedništva Evropljana uskoro postati fraza, navodi njemački radio.
Agencije