Bivši katalonski predsjednik Karles Pudždemon u pritvoru je u saveznoj nemačkoj državi Šlezvik-Holštajn gdje čeka da regionalni sud odluči o tome da li će biti izručen Madridu.
Pudždemon je posljednjih mjeseci živio u egzilu u Briselu, da bi izbjegao hapšenje u Španiji, koja ga optužuje za pobunu.
Ako sud odluči da ga izruči Španiji, prijeti mu do 25 godina zatvora za pobunu i podsticanje na pobunu u vrijeme prošlogodišnjeg referenduma o nezavisnosti Katalonije.
Njega je njemačka policija uhapsila na granici s Danskom i to dok se vraćao iz Finske, nakon što je ranije više puta izbjegao hapšenje na osnovu evropske potjernice.
Očekuje se da danas bude saslušan pred sudijom u Njemačkoj, mada nema detalja o tome kada će i gdje biti saslušan.
Zna se samo da će sud zasjedati iza zatvorenih vrata i da će odlučivati o njegovom izručenju Španiji.
Portparolka tužilaštva u državi Šlezvik-Holštajn rekla je da će se na sjednici zvanično utvrditi Pudzdemonov identitet kao i da će biti donijta odluka da li će on biti zadržan u predistražnom pritvoru.
Državni sud Šlezvig-Holštajna kasnije će utvrditi da li će Pudždemon i zvanično biti stavljen u pritvor pred izručenje, na osnovu dokumenata koje će dostaviti Španija.
Neposredno poslije hapšenja Pudždemona, u centru Barselone su izbili protesti, u kojima su tri osobe uhapšene, a oko 100 ljudi, uključujući i dvadesetak policajaca, povrijeđeno.
Policija je suzavcem i pendrecima sprečavala hiljade pristalica nezavisnosti da dođu do kancelarije predstavnika španske vlade za Kataloniju, gdje je najavljeno kontra okupljanje pristalica španskog jedinstva.
Separatističke stranke Katalonska nacionalna asambleja (ANC) i radikalno ljevičarska Kandidatura narodnog jedinstva (CUP) pozvale su pristalice da izađu na ulicu i pruže podršku Pudždemonu.
Oni su najavili marš od prostorija delegacije Evropske komisije do njemačkog konzulata u Barseloni.
CUP je, takođe, ranije pozvala svoje pristalice na građansku neposlušnost, najavljujući “katalonsko proljeće”.
Pudžemonova stranka “Zajedno za Kataloniju” je, međutim, preko Twittera, pozvala na smirivanje, uz poruku: “Ne nasjedajmo na provokacije”.
Na smirivanje je pozvala i separatistička Katalonska evropska demokratska partija.
S druge strane, u Barseloni su pristalice španskog jedinstva pozvale na okupljanje ispred kancelarije predstavnika španske vlade za Kataloniju.
Ostaje, međutim pitanje da li je Njemačka u obavezi da izruči Pudždemona, jer prema okvirnom sporazumu o evropskim nalozima za hapšenje, privedena osoba se izručuje članici koja je izdala nalog bez obaveze da se prethodno utvrdi postoji li osnov za kažnjavanje, izuzev u slučaju teških krivičnih djela kao što je terorizam.
Bjegunci uhapšeni po evropskom nalogu moraju se najkasnije u roku od 60 dana izručiti zemlji koja ih traži.
Prema nekim izvještajima koji se pozivaju na izvore iz sudskih krugova, Pudždemon razmatra mogućnost da zatraži azil u Njemačkoj.
Međutim, šanse da Pudždemon dobije azil nisu velike, jer krivično gonjenje odnosno izvršenje evropskog naloga za hapšenje ima prednost nad procedurom azila.
Madrid prethodno nije imao uspjeha u Belgiji sa svojim zahtjevom za izručenje Pudždemona.
Njegovi advokati su ukazivali da krivično delo pobune koje mu se stavlja na teret u Belgiji i drugim evropskim zemljama ne postoji i da zbog toga to ne može da bude osnov za njegovo izručenje.
Moguće je da španski tužioci polažu nade u paragraf njemačkog krivičnog zakona koji se odnosi na veleizdaju, a koji podrazumjeva nasilje, prijetnju nasiljem ili ugrožavanje zemlje i ustavnog poretka, piše “Špigel”.
Pudždemon se nije koristio nasiljem, niti je nasiljem prijetio, a nije na njega ni pozivao, pa se postavlja pitanje da li se može primijeniti paragraf o veleizdaji, ističe “Špigel” navodeći da riječ “pobuna” i u španskom krivičnom zakonu predviđa upotrebu nasilja.
“Za delikt pobune nije jednostavno dovoljno samo proglasiti nezavisnost Katalonije”, kaže Dijego Lopez Gamido, profesor ustavnog prava univerziteta Kastilja la Manča za “Špigel” i dodaje da bez nasilja nije ispunjena definicija pobune.
“Zidojče cajtung” konstatuje da Njemačka sada ima svog prvog političkog zatvorenika.
Agencije