Ako postavite pitanje šta je to racionalni razlog zbog kojeg BiH, ovakva kakva je konstruisana u Dejtonu, ne napreduje, pa ako iz tih razloga isključite složenu ustavnu strukturu, doći ćete do vrlo jednostavnog odgovora. To je unutrašnje institucionalno nepovjerenje.
To je naveo predsjednik Visokog sudskog i tiužilačkog savjeta (VSTS) BiH Milan Tegeltija na svom profilu na Fejsbuku, u tekstu pod naslovom “Institucionalno nepovjerenje kao osnovna kočnica života u BiH”.
Kao primjer je uzeo Ustavni sud BiH za koga će „svi slobodno misleći ljudi, a posebno svi pravni eksperti“ reći da strane sudije u tom sudu, u najmanju ruku, nisu sretno rješenje.
-Kada postavite pitanje zašto su strane sudije uopšte određene u Ustavnom sudu, doći ćete do jednostavnog odgovora. Zbog nedostatka institucionalnog povjerenja, koje se ogleda u strahu od preglasavanja dvojice sudija iz jednog naroda od četvorice sudija iz druga dva naroda. Na ovaj način zacementirano je nepovjerenje u temeljima funkcionisanja Ustavnog suda BiH – napisao je Tegeltija.
Prema njegovim riječima, to nepovjerenje i ti mehanizmi zasnovani na nepovjerenju su bili razumni nakon okončanja rata pa i do 10 godina poslije, ali sada, 23 godine od završetka rata, nepovjerenje i institucionalni mehanizmi zasnovani na nepovjerenju uništavaju mogućnost progresa društva u cjelini.
-Dvadeset tri godine nakon rata došlo je vrijeme da politički akteri koji preuzmu odgovornost za vlast, prije svega, prihvate stvarnost takvu kakva jeste i iz te stvarnosti izvuku najviše moguće na dobrobit svih. Moraju se početi povlačiti potezi koji su zasnovani na povjerenju i u zajedničkom interesu, umjesto onih zasnovanih na nepovjerenju i percepciji da svako svakoga na svakom koraku želi da prevari i izvuče neku korist samo za sebe ili grupu kojoj pripada. Ni brak zasnovan na nepovjerenju ne može opstati, ni drugarstvo ni bilo koji drugi odnos, pa kako onda mislimo da bilo kakav oblik državne organizacije može funkcionisati na legalizovanim mehanizmima institucionalnog nepovjerenja – pita Tegeltija.
Kako tvrdi, prvi korak ka građenju povjerenja jeste pronaći tačke nespornih zajedničkih interesa koje onda treba forsirati, pri tom izbjegavati konflikte oko pitanja gdje postoje fundamentalne suprotnosti.
-Onda polako, strpljivo i razumno graditi tu kuću povjerenja, ciglu po ciglu svakog dana, svake sedmice, svake godine sve više i više, do trenutka kada će se povjerenje samo po sebi početi podrazumijevati, a onda će i ona „teška pitanja“ vjerovatno sama po sebi izlapiti – savjetuje Telegtija.
Predsjednik VSTS BiH ne oglašava se često u javnosti, a kako kaže, danas je „bez nekog posebnog razloga, osjetio moralnu potrebu da jedan svoj načelni stav, koji nema direktne veze s pravosudnim sistemom“.
srpskainfo.com