Pod zdravstvenim nadzorom nalazi se 308 osoba koje su doputovale iz inostranstva, nadzor je završen kod 114 osoba, dok je Institut izdao 87 rješenja za izolaciju, rekao je ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alena Šeranića, povodom epidemiološke situacije u Republici Srpskoj, a u vezi virusa korona.
Šeranić je, nakon sastanka sa rukovodiocima bolnica u Srpskoj, kojem je prisustvovao i direktor Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske Vlado Đajić, u UKC se trenutno nalazi pet pacijenata, te da sistem redovno funkcioniše.
“Imaćemo povrat naših učenika uz Italije, mjera obusatve nastave je vezana sa smanjivanje rizika širenja virusa u RS. Bilo bi teško iskontrolisati povratak naših đaka i studenata”, rekao je Šeranić.
Kazao je da zemlje donose različite vrste preporuka, gdje se situacija mijenja svaki dan i da se širi područje zaraženosti.
Što se tiče ulazaka u državu, Šeranić je pojasnio da se može zabraniti ulazak stranom državljnianu, ali ne i svom državljaninu.
Apelovao je na građane da poštuju propisane mjere.
“Javna okupljanja su zabranjena, a okupljanja na osnovu vaše privatne odluke su dozvoljena”, pojasnio je Šeranić.
Povodom pojave korona virusa u Republici Srpskoj su na snazi preventivne mjere. Do 30. marta biće zatvorene sve osnovne i srednje škole i fakulteti, a zabranjena su i sva javna okupljanja.
Vlada je izdvojila 500.000 KM za nabavku medicinske, zaštitne opreme i dezinfekcionih sredstava.
Do daljeg nema posjeta stacionarnim zdravstvenim ustanovama, ustanovama za smještaj starijih lica i domovima penzionera, a glavna preporuka u borbi protiv virusa i dalje ostaje lična higijena – redovno pranje ruku, kihanje i kašljanje u nadlakticu ili jednokratnu maramicu, provjetravanje prostorija, te smanjeno kretanje starijim licima i hroničnim bolesnicima.
U Republici Srpskoj do sada su registrovana četiri slučaja zaraze virusom korona, a riječ je o ocu i sinu iz Banjaluke, i muškarcu i njegovoj kćerki iz Čelinca.
nezavisne.com