Izjava predsjednika Republike Srpske da su “sudije dio jedne od najvećih generisanih korupcija (…), da nista ne rade, da im treba smanjiti platu”, samo podstiče i dodatno urušava integritet nosilaca pravosudnih funkcija i povjerenje javnosti u njihov rad, smatraju sudije
Udruženje sudija Republike Srpske reagovalo je na najavljeno smanjenje plata sudija i javnih tužilaca u Republici Srpskoj, ukazujući da je odredbom člana 127 Ustava Republike Srpske propisano da plata i druge naknade sudija ne mogu biti umanjeni za vrijeme vršenja sudijske funkcije, osim kao posljedica disciplinskog postupka u skladu sa zakonom.
– Izjava predsjednika Republike Srpske da su “sudije dio jedne od najvećih generisanih korupcija, čast poštenim ljudima, da nista ne rade, da im treba smanjiti platu”, samo podstiče i dodatno urušava integritet nosilaca pravosudnih funkcija i povjerenje javnosti u njihov rad, a znajući da sudije obavljaju najteži i najodgovorniji posao, ističe se u saopštenju Udruženja sudija RS.
Takođe, sudije tvrde da su izjave o smanjenju plata populističke i da predstavljaju dodvoravanje administrativnim radmicima koji svoja prava mogu ostvarivati u okviru svoje branše namještenika, a ne upoređivanjem sa položajem sudija.
– Udruženje sudija najoštrije odbija ovakve pozive pojedinih političara i nosilaca funkcija izvršne vlasti, te ih poziva da poštuju Ustav i zakon, jer svako umanjenje stečenih prava (plate), bilo bi protivno Ustavu Republike Srpske, kao najvišem pravnom aktu, navodi se u saopštenju.
Sudije podsjećaju da ustavno uređenje svake države počiva na tri stuba vlasti – zakonodavoj, izvršnoj i sudskoj.
– Pokušaji urušavanja, omalovažavanja bilo kog stuba vlasti u konačnici dovodi do urušavanja ustavnog poretka. Obzirom na navedeno, ističemo neophodnost poštovanja i međusobnog uvažavanja predstavnika svih nivoa vlasti, naglašava se u saopštenju Udruženja sudija RS.
Udruženje sudija Republike Srpske podržava zahtjeve radnika za povećanje plata, ali u okviru prava državnih službenika i ostalih zaposlenih u ministarstvima, drugim republičkim organima uprave i zaposlenih u stručnim službama Vlade Republike Srpske. Dodaju da su njihove plate regulisane su Zakonom o platama i naknadama sudija i javnih tužilaca u Republici Srpskoj, a plate administrativnih radnika Zakonom o Platama zaposlenih u organima uprave Republike Srpske.
– Napominjemo da je naknada za topli obrok uračunata u osnovnu mjesečnu platu kao i kod administrativnih radnika, ali ovo pravo sudije ostvaruju tek od 2022.godine, nakon što je odlukom Ustavnog suda Bosme i Hercegovine utvrdena diskriminacija sudija Republike Srpske u odnosu na sudije u Federaciji BiH, ističe se u saopštenju i dodaje da do donošenja ovog zakona, za razliku od zaposlenih u pravosuđu, sudije nisu uopšte imale pravo na topli obrok.
Na isti način, tužbama, sudije su ostvarile i pravo na regres koji ostvaruju posljednjih par godina.
– Takode, osim plate u kojoj je sadržan topli obrok, sudije po Zakonu o platama nemaju ni jedno drugo pravo po osnovu naknada (pravo na prevoz, odvojen život, naknadu za slučaj smrti člana porodičnog domaćinstva, jubilarnu nagradu), a takođe su imali i pravo na samo jednu otpremninu do 2022. godine, za razliku od zaposlenih u pravosuđu koji su imali pravo na tri otpremnine, koja prava zaposleni u pravosuđu ostvaruju na osnovu zakona kojim su njihove plate regulisane i Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u institucijama pravosuđa, objašnjavaju iz Udruženja sudija RS.
Do povećanja plata sudija i tužilaca došlo je u skladu sa članom 6. Zakona oplatama i naknadama sudija i javnih tužilaca, jer je došlo do povećanja prosječne mjesečne bruto plate u Republici Srpskoj, a to je jedino povećanje plata sudija od 2000. godine.
Dodik: Sudije ne rade ništa!
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik je odgovarajući na pitanje da li će se on i premijer Radovan Višković odazvati na poziv administrativnih radnika u pravosuđu koji štrajkuju već mjesec dana, nedavno rekao da svim sudijama i tužiocima u Srpskoj treba da se smanje plate, “jer ne rade ništa”.
– Mijenjaćemo zakon da izjednačimo. Zaista nije fer da radnici koji rade pomoćne poslove imaju ponižavajući status. Opšta percepcija i utisak je da je najveća korupcija u pravosuđu – rekao je Dodik.
Za Dodika je “jedino pravično rješenje zadržati budžetski okvir za plate, a smanjiti plate sudijama, a povećati osoblju koje tamo radi”.
– I to će se desiti, to je moj prijedlog. Smanjiti im plate 20 odsto, a povećati ostalim radnicima, kazao je Dodik.
Istinito