Političari u RS nesložni i oko pravosuđa BiH

Politika

Vlast i opozicija u Srpskoj slažu se da nakon presude Naseru Oriću, Sudu i Tužilaštvu BiH treba oduzeti sadašnje nadležnosti u procesuiranju ratnih zločina.

Saglasni su i da je sadašnji izbor sudija i tužilaca posredstvom Visokog sudskog i tužilačkog saveta neprihvatljiv i da bi to ubuduće trebalo da radi Parlament BiH, posebno kada je reč o glavnom tužiocu i predsedniku Suda BiH. Međutim, bez obzira na ovako približne stavove, vlast i opozicija, po svemu sudeći, neće izaći sa jedinstvenim predlogom.

Mada je predsednik RS Milorad Dodik najavio za subotu sastanak predstavnika političkih partija u Narodnoj skupštini RS i parlamentu BiH, iz izvora bliskih Savezu za promene saznajemo da se njihovi predstavnici neće pojaviti na tom sastanku.

Premeštanje suđenja

U međuvremenu, u SzP će raditi na pripremi zakonskog predloga koji bi se ticao budućih nadležnosti pravosuđa BiH i uputiti ga u parlamentarnu proceduru u Sarajevo.

– U narednom periodu ponudićemo rešenje da se pitanje ratnih zločina premesti na entitetska pravosuđa i da se na taj način jasno kaže da Sud i Tužilaštvo BiH nisu radili svoj posao kako treba. O tome ćemo razgovarati sa svim političkim faktorima u BiH. Ne vidim svrhu sastanka kod predsednika RS. Mi ćemo pripremiti naše viđenje stanja kako promeniti odnos i rad po pitanju ratnih zločina, a da li će to biti na istom tragu sa vladajućom većinom u RS – vreme će pokazati – kaže lider PDP Branislav Borenović.

Poslanik SNSD u Predstavničkom domu BiH Dušanka Majkić, s druge strane, smatra da ovako ozbiljno stanje u kojem se našlo pravosuđe BiH, posebno nakon oslobađajuće presude Oriću, zahteva mobilizaciju političkih predstavnika u RS.

– To zahteva jednu ozbiljnost, a sve što se tako brzo i kilavo pripremi, kao što nameravaju u SzP, tako će i završiti. Problem je što oni nikada neće doći na sastanak koji mobilizuje RS, jer nikada neće dozvoliti da bilo ko stane između njih i njihovih koalicionih partnera u Sarajevu – kaže Majkićeva.

Pismo sudijama

Osim što namerava da sazove sastanak političkih predstavnika RS, Dodik je najavio i da će uputiti pismo srpskim predstavnicima u pravosuđu BiH i pozvati ih da napuste te institucije.

– Nameravam da svakom od njih pojedinačno pošaljem pismo i obrazložim zašto je to važno. Da im ukažem na to da smo spremni kao Republika da im obezbedimo radni angažman i da im tokom trajanja mandata, u okviru određenog instituta koji će biti formiran u RS, isplaćujemo iste plate koje su tamo imali – izjavio je Dodik.

Rekao je i da nije protiv toga da se u okviru nekog drugog rešenja zadrže Sud i Tužilaštvo BiH, ali definisani na drugačijim osnovama od postojećih.

– Sam izbor sudija i tužilaca je potpuno sporan – biraju sami sebe kroz VSTS. To nema nigde u svetu. Svugde taj izbor obavljaju predsednik, parlament ili vlada, a samo u BiH jedna neformalna grupa ljudi koja nema nikakvu odgovornost za to – zaključio je Dodik.

Imenovani uz Dodikovu podršku

Skoro svi srpski predstavnici u pravosuđu BiH su imenovani uz snažnu podršku samog Dodika i vrha vlasti RS. U principu, Dodik sada poziva svoje ljude da se vrate u RS, a videćemo hoće li ga poslušati ili ne, kaže Branislav Borenović, komentarišući Dodikov poziv srpskim predstavnicima u Sudu i Tužilaštvu BiH da napuste te institucije.

blic.rs

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *