Građani nikad skuplje nisu plaćali krompir, kupus i luk, čije su cijene, sve i kad se u obzir uzmu posljedice suše koja nas je zadesila, precijenjene i do 30 odsto.
Tako, kilogram kupusa u radnjama i na pijaci trenutno košta i do 1,5 KM, krompira do 1,3 KM dok cijena luka ide i do 1,2 KM po kilogramu.
U poređenju sa prošlogodišnjim cijenama, riječ je o poskupljenju i do tri puta, s obzirom na činjenicu da je kilogram kupusa lani koštao 50, a krompira 40 pfeniga, dok se luk mogao kupiti po cijeni od pola KM.
Poljoprivrednici priznaju da su cijene pomenutih poljoprivrednih kultura naduvane, odnosno da bi svaka od njih mogla da bude jeftinija i do 30 odsto.
U Udruženju poljoprivrednih proizvođača Semberije ističu da krompir, kupus i luk u Srpskoj nikad nisu bili skuplji. Objašnjavaju da je to dijelom posljedica slabije ponude, a veće potražnje, ali da cijene ipak ne bi trebalo da budu ovolike.
– Realno bi bilo da, na primjer, kilogram krompira košta najviše jednu KM, što znači da je ova kultura precijenjena bar za trećinu. Slično je i sa kupusom, lukom, salatama. Problem je što na našem tržištu nema nikakvog ograničenja ili kontrole cijena, pa svako radi šta hoće. Tačno je da je zbog suše poljoprivredna proizvodnja kudikamo manja, ali pomenutih proizvoda ipak ima na tržištu, zbog čega njihove aktuelne cijene nisu realne – ističe predsjednik ovog udruženja Ljubo Maletić.
Iz udruženja potrošača poručuju da ovolike cijene nikako ne mogu da se pravdaju posljedicom suše.
– Kod nas je na snazi slobodno formiranje cijena, pa trgovci koriste priliku da što više zarade. Međutim, treba da budu svjesni da će ljudi sve manje kupovati i krompir i kupus, jer su cijene ovog povrća zaista prenaduvane. Suša jeste izazvala poremećaje na tržištu, ali ne u toj mjeri da povrće ovako skupo plaćamo. S druge strane, bunimo se što naši proizvodi nisu konkurentni sa uvoznim, koji su daleko jeftiniji pa ih građani više i kupuju – kaže izvršna direktorka Udruženja građana „Don“ iz Prijedora Murisa Marić.
Poskupljenja mesa i hljeba
Zbog skoka cijena pšenice na svjetskoj berzi, mlinari su najavili da bi do kraja 2017. brašno moglo da poskupi za 20 do 30 odsto, pa će vreća od 25 kilograma, umjesto dosadašnjih 15, koštati oko 19 KM.
Odmah su reagovali i pekari, čije procjene govore da će cijena hljeba i ostalih pekarskih proizvoda skočiti za 10 do 20 odsto, što znači da bi vekna hljeba mogla da poskupi za 20 pfeniga.
Rast cijena mesa najavlili su i uzgajivači svinja, prema čijoj će računici već početkom naredne godine cijena kilogram žive vage sa 4 otići na 6 KM.
blic.rs