U Republici Srpskoj još nije dostignut vrhunac pandemije virusa korona po broju zaraženih, što bi moglo da bude za 10 do 15 dana, eventualno za Vaskrs, rekao je načelnik Klinike za plućne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske u Banjaluci Mladen Duronjić.
Navodeći da je Srpska već u četvrtoj sedmici pandemije u odnosu na nulti slučaj, Duronjić u vezi sa tim kada je realno očekivati kraj pandemije kaže da je prvi scenario kraj maja, početak juna, drugi je da će trajati nešto duže, a treći nije želio da pominje.
– Procjenu sam pravio na osnovu svega što se dešavalo do sada. Klimatske promjene su do sada išle u korist virusu. Temperatura između tri i 11 stepeni je najpovoljnija za razvoj virusa korona. Idealno bi bilo da temperatura počne da raste, te da UV indeks dosegne tri i više, onda bi čovjek bio u prednosti. Virus ima životni ciklus i on prolazi kroz replikacije, a svaka nova replikacija može da ga oslabi, te da on postane manje zarazan po nas. Procjenjuje se da je za sve to potrebno oko 100 dana od njegove pojave – rekao je Duronjić za Glas Srpske.
On ističe da je lijepo vrijeme saveznik u borbi protiv virusa korona te da je u svakom pogledu optimista.
– Prebrodićemo ovu pandemiju, izaći jači, ako ništa drugo onda bar za imunitet. Još nije poznato kakav ovaj virus ostavlja imunitet i koliko dugo, da li će se ponašati kao SARS. Ono što je do sad primijećeno jeste da se virus ponaša stabilno, ne daje veliki broj mutacija, za razliku od virusa gripa – naglasio je Duronjić.
Prema njegovim riječima, upala pluća predstavlja najtežu komplikaciju koju izaziva virus korona i može da uvede pacijenta u stanje respiratorne insuficijencije i dovede do respiratora.
– Na sreću, takvih pacijenata je manje od pet odsto. Kauzalna terapija ne postoji, te posežemo za raznim modalitetima, kombinacijama antimalarika te sa `azitromicinom` i`hemomicinom`, uz antivirotike, lijekove koji djeluju protiv određenih sojeva virusa. Često korišćeni antivirotici su `remdesivir`, te umifinovir `arbidol`. Studije tek treba da potvrde efikasnost ovakvih terapijskih pristupa – pojasnio je Duronjić.
On je dodao da je obična upala pluća locirana samo oko disajnih puteva, bronhija, dok je upala izazvana virusom korona često progresivna i za nekoliko dana klinička slika može da se pogorša.
– U plućima se javlja promjena pa čak i tečnost, što te upale čini zahtjevnim za liječenje – rekao je Duronjić.
Agencije