Zamjenik predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH i ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović izjavio je novinarima danas u Sarajevu da se svako neodržavanje sjednice Savjeta ministara BiH negativno odražava na ukupnu ekonomsku, političku i svaku drugu sliku u BiH.
On je informisao novinare da danas nisu imali kvorum za održavanje sjednice Savjeta ministara BiH te da se ova sjednica odgađa već treći put na zahtjev, prije svega, ministara iz reda hrvatskog naroda.
– Tako je bilo i danas. Predsjedavajući, a i ja smo dobili pismeno obaviještenje od ministara i zamjenika predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH da danas neće prisustvovati sjednici Savjeta ministara BiH, između ostalog i zbog nezakazivanja u odgovarajućim rokovima, nekih proceduralnih pitanja, nedostavljanja odgovarajućih materijala… – naveo je Šarović.
Rekao je kako ne može precizno reći je li to opstrukcija, a „vjerovatno ćemo znati za narednih sedam dana“.
– Smatram da je naša obaveza, u skladu sa Zakonom, da prisustvujemo sjednicama Savjeta ministara, jer smo za to plaćeni, to je naša obaveza, to od nas očekuju građani. Nije pitanje za nas formiranje novog saziva Savjeta ministara, to je pitanje političkih stranaka. Mi smo u mandatu, ali ne tehničkom, to zakon ne poznaje, nego u mandatu bez ograničenja do onog momenta dok se ne uspostavi novi saziv Savjeta ministara BiH – istakao je Šarović.
Kaže da je pred njima mnogo obaveza, mnogo stvari koje očekuju i građani, privreda i druge institucije u ovoj zemlji.
Dodao je da će kod predsjedavajućeg insistirati na tome da na vrijeme obavijesti sve ministre u ovom sazivu za redovnu sjednicu sljedeće sedmice, „da se otklone određene proceduralne manjkavosti, ako ih ima, i da tada vidimo da li je na sceni eventualno nešto drugo“.
– To ćemo procijeniti. Ukoliko bude nešto drugo, ukoliko bude to potpuno jasno šta je na sceni, mi ćemo tražiti od predsjedavajućeg da se primijene zakonske mogućnosti koje nam zakon daje. To je da se obave ključne konsultacije i da obezbjedimo da Savjet ministara funkcioniše i da eliminišemo bilo koju mogućnost eventualne namjerne opstrukcije rada Savjeta ministara BiH – pojasnio je Šarović.
Naglasio je da se rad ovog saziva Savjeta ministara ne može zasnivati na „telefonskim sjednicama“, na kojima se rješavaju neka manje važna pitanja.
Prema njegovim riječima, suštinska pitanja su za redovnu sjednicu.
– Veći imamo toliko materijala za najmanje dvije-tri sjednice, više od 60 novih tačaka. Neke od njih su i finansijske prirode, obaveze koje se odnose na razvoj infrastrukture i neke druge obaveze BiH. Tako da svako neodržavanje sjednice Savjeta ministara BiH negativno se odražava na ukupnu ekonomsku, političku i svaku drugu sliku u BiH – smatra Šarović.
On kaže da postoje zakonske mogućnosti te da je zakonodavac predvidio i ovakve mogućnosti „znajući kakvi smo mi i u kakvu situaciju možemo dovesti cijelo društvo i da možemo zloupotrebiti institucije radi nekih drugih ciljeva“.
– Postoje modeli, odnosno varijante u kojima predsjedavajući vrši neophodne konsultacije da vidi da li se može postići odgovarajući konsenzus u vezi sa održavanjem sjednice. Ukoliko se taj konsenzus ne postigne, onda postoje zakonske i poslovničke mogućnosti da se omogući rad Savjeta ministara sve do onog momenta dok se ne izabere drugi, bez mogućnosti opstrukcije bilo koga u ovom personalnom sazivu – rekao je Šarović.
Istakao je da je njihova obaveza, te da zakon to propisuje, da rade do onog momenta dok se ne izbere novi saziv.
– Ne postoji tehnički mandat. Postoji mandat u punom kapacitetu do izbora novog saziva Savjeta ministara. To je odgovornost svakog od nas. Zbog toga primamo platu koja nije mala i koja je predmet kritika mnogih pa i novinara – naveo je ministar Šarović.
Avaz