Neredi u Venecueli podijelili međunarodnu scenu

Svijet

Nakon što se predsjednik parlamenta Venecuele, jedine institucije pod kontrolom opozicije u zemlji, na protestima proglasio “prelaznim predsjednikom” te države, a američki predsjednik Donald Tramp ga priznao kao zakonitog predsjednika, došlo je do podjela na međunarodnoj sceni.

 

Kako su agencije izvijestile, njegov potez naišao je prvenstveno na podršku SAD, a zatim i Kanade, Brazila, Argentine, Kolumbije, Čilea, Perua, Paragvaja, Gvatemale, Kostarike i Albanije.

 

Sa druge strane, zvaničnici Ujedinjenih nacija i Evropske unije pozivaju na dijalog i izbjegavanje nasilja.

 

Predsjednik Venecuele Nikolas Maduro 10. januara je započeo svoj drugi mandat, uprkos međunarodnim kritikama da je njegov reizbor nezakonit i da će još više izolovati tu južnoameričku zemlju koju opterećuje velika ekonomska kriza.

 

Maduro je pobedio na izborima prošle godine uprkos ekonomskom haosu, a velikim dijelom jer je opozicija bojkotovala glasanje, naveo je tada Rojters.

 

Nakon njegovog polaganja zakletve, venecuelanski parlament koji je pod kontrolom opozicije je njegov drugi mandat proglasio nezakonitim, a Gvaido je izjavio da je spreman da preuzme funkciju predsjednika Venecuele.

 

SAD su nakon toga pružile podršku opoziciji, usljed čega je Maduro saopštio da prekida diplomatske odnose sa SAD i naredio američkim diplomatama da napuste zemlju u roku od 72 sata.

 

Guaido je reagujući na to, pozvao sve zapadne ambasade da ne poštuju naloge predsjednika Nikolasa Madura i ne povlače svoje diplomate, a Vašington je saopštio da će ignorisati Madurovu naredbu, navodeći da on nema ovlašcenje da prekine diplomatske odnose, prenio je AP.

 

Agencije prenose da su posljedice najnovijih događaja u Veneceuli ključne tačke i na današnjoj diskusiji na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu.

 

Podršku Maduru izrazili su najpre Meksiko, Bolivija, Kuba, a potom i Turska.

 

“Naš predsjednik pozvao je i ponudio tursku podršku venecuelanskom predsjedniku Nikolasu Maduru, rekavši mu ‘Moj brate Maduro! Ostani uzdignute glave, uz tebe smo!'”, naveo je portparol I-Ibrahim Kalin, prenijela je agencija Rojters.

 

Vojska Venecuele odbila je takođe da prizna Guaida za privremenog predsjednika.

 

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je da je Nikolas Maduro za Kremlj legitimni predsjednik Venecuele, a pokušaje opozicije da uzurpira vlast Kremlj smatra neleglanim.

 

Peskov je takođe kazao da pokušaje opozicije da uzurpira vlast Moskva tretira kao kršenje međunarodnog prava, a da se Venecuela za sada nije obraćala Rusiji za pomoć, prenio je Tass.

 

Kazao je da Moskva pažljivo prati razvoj situacije u Venecueli i sa zabrinutošću gleda na izjave o mogućem miješanju trećih zemalja u unutrašnja pitanja Venecuele jer je takvo miješanje za Rusiju nedopustivo i može da izazove izuzetno negativne posljedice, a poruke o nekakvoj primjeni sile Rusija smatra veoma opasnim.

 

Povodom navoda američkog predsjednika Donalda Trampa da su sve opcije, pa i vojna, na stolu po pitanju Venecuele, zamjenik šefa ruske diplomatije Sergej Rjapkov poručio je da bi vojna intervencija u Venecueli predstavljala katastrofalni scenario i da Moskva upozorova Vašington da ne preduzima takve korake.

 

Kineske vlasti takođe su reaovale danas saopštivši da se protive spoljnom miješanju u Venecueli i da podržavaju napore te zemlje da zaštiti svoju nezavisnost i stabilnost.

 

Portparolka Ministarstva spoljnih poslova Kine, Hua Čunjing, pozvala je sve strane na smirenost i razumno pronalaženje mirnog rješenja, prenio je Rojters.

 

Hua je naglasila da “spoljne sankcije ili mešanje obično situaciju dodatno iskomplikuju i nisu od pomoći u rješavanju istinskih problema”.

 

Podršku opoziciji u Venecueli izrazile su i Njemačka i Velika Britanija.

 

Nemačka vlada podržava Nacionalnu skupštinu Venecuele, koja je pod kontrolom opozicije, i poziva na “slobodne i kredibilne izbore”, izjavio je danas portparol vlade u Berlinu Štefen Zajbert i na Twitteru poručio da “narod Venecuele hrabro radi za slobodnu budućnost svoje zemlje”, prenio je AP.

 

Britanija podržava opozicionog lidera Venecuele Huana Guaida kao predsjednika demokratski izabrane Nacionalne skupštine, saopštio je danas portparol britanske premijerke Tereze Mej, istakavši da predsjednički izbori održani u Venecueli 2018. nisu bili ni slobodni ni pošteni.

 

Oglasio se i predsjednik Francuske Emanuel Makron poručivši da pozdravlja “hrabrost stotina hiljada Venecuelanaca koji marširaju za svoju slobodu”.

 

“Posle nelegitimnog izbora Nikolasa Madura u maju 2018, Evropa podržava obnovu demokratije”, poručio je Makron na Twitteru.

 

Evropska unija pozvala je danas vlasti Venecuele da poštuju građanska prava, slobodu i bezbjednost predsjednika Kongresa Huana Guaida, ali ga nije priznala kao privremenog predsjednika.

 

U saopštenju EU se ističe da narod Venecuele ima pravo da mirno demonstrira, da slobodno izabere svoje lidere i odredi svoju budućnost.

 

Generalni sekretar UN Antonio Gutereš pozvao je na dijalog u Venecueli, navodeći da bi trebalo izbeći nasilje nakon što su SAD i mnoge latinoameričke zemlje priznale venecuelanskog lidera opozicije Huana Guaidoa za predsjednika.

 

Gutereša su novinari na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu pitali da prokomentariše dešavanja u Venecueli.

 

“Dijalog je od suštinske važnosti, da se izbjegne nasilje i eskalacija”, kratko je odgovorio Gutereš, preneo je AP.

 

Agencije

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *