Rusija će braniti svoje interese u Venecueli u okviru međunarodnog prava koristeći “sve raspoložive mehanizme”, izjavio je Dmitrij Peskov, portparol ruskog predsjednika Vladimira Putina.
Rusija je prethodnih godina održavala bliske veze sa predsjednikom Venecuele Nikolasom Madurom i odobravala je kredite toj zemlji, među kojima je i zajam ruske naftne kompanije Rosnjeft venecuelanskoj kompaniji PDVSA.
Rosnjeft je pozajmio šest milijardi dolara PDVSA, a ta sredstva bi do kraja ove godine morala biti u potpunosti vraćena kroz isporuke sirove nafte.
Prema podacima kompanije “S&P Global Platts”, Venecuela je zaključno sa novembrom 2018. godine imala 3,1 milijardu dolara preostalog kredita za otplatu Rosnjeftu, navodi Raša tudej.
Ruska kompanija takođe ima pet zajedničkih projekata sa PDVSA u Venecueli.
Američko Ministarstvo finansija je u ponedeljak uvelo novu rundu sankcija protiv PDVSA, u nastojanju da spriječi “dalju prodaju venecuelanske imovine od strane Madura i da doprinese očuvanju te imovine za stanovnike Venecuele”.
Zvanični Kremlj sankcije protiv PDVSA smatra “ilegalnim”, znakom “nelojalne konkurencije” i pokušajem da se upliće u unutrašnje poslove Venecuele, izjavio je juče Peskov.
– Rusija prockenuje potencijalne poslkedice sankcija na PDVSA po Moskvu – dodao je Peskov.
Prema procjenama analitičara “Platts”, bez obzira na ishod političke bitke u Venecueli, Rosnjeft neće biti uskraćen za naftne aktive u Venecueli, jer je nafta praktično jedini prihod koji država može da ostvari u čvrstoj valuti.
Analitičar jedne zapadne banke procenjuje da je imovina Rosnjefta u Venecueli oko 2,5 milijarde dolara, plus još 2,5 milijardi dolara, koliko će dobiti u isporukama nafte za kredit odobren PDVSA.
Agencije